Pomoc:Spis treści

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomoc Wikibooks
Spis treści

Pomoc Wikibooks

Wikibooks jest zbiorem darmowych książek pisanych przez internautów. Poniższe strony pomocy zawierają porady i informacje o naszym projekcie. Projekt ten – będący siostrzanym projektem Wikipedii – powstał 10 lipca 2003 r. Polska wersja została uruchomiona 24 stycznia 2004 roku i w tej chwili posiada już 407 podręczników, a w nich 6810 artykułów.

Wstęp

 Osobna strona: Wstęp.

Zawiera wstępne informacje na temat edycji stron w przestrzeni nazw (główna) i Wikijunior. Jakimi licencjami opatrzyć pisane książki (podręczniki wielomodułowe) i broszury (podręczniki jednomodułowe), a one na polskim Wikibooksie są podręcznikami. Zawiera podstawowe odzywki wikipedystów, wikietykietę, tzn. jak zachowywać się na tym projekcie. Posiada szybką pomoc o projekcie. Informuje dlaczego nie wybierać tego serwisu, gdy nie chcemy czegoś podręcznikowego ogłaszać na wolnych licencjach.

Edycja

 Osobna strona: Edycja.

Posiada informacje na temat nazewnictwa książek i w nich artykułów, czyli modułów. Informuje on o opatrzeniu książek o poziom rozwoju edycji podręcznika. Zawiera informacje na temat ilustracji plików w przestrzeni nazw Plik. Ma informacje na temat nauki edycji edytując Wikibooksa. Jeśli są problemy ze z polskimi znakami, to jak je wpisać umiejętnie na projekcie. Pomaga tworzyć Quiz'e, tzn. testy wyboru, by nauczyć się logicznie myśleć. Dzięki tego rozdziałowi możemy się nauczyć edytować artykuły, w tym jego stronę główną. Możemy tam znaleźć stronę ze zbiorem szablonów do wykorzystania.

Wkład miesiąca

 Osobna strona: Wkład miesiąca.

Możemy przeprowadzić konkurs, w których wybieramy najlepsze i wyróżnione książki miesiąca, tzn. powstałe w ciągu ostatniego miesiąca lub w ogólne powstałe na projekcie.

Komunikacja

 Osobna strona: Komunikacja.

Zawiera strony, z jakich może korzystać wikipedysta, by się nauczyć pisać na projekcie. Strony dzięki, których autorzy mogą się ze sobą komunikować. Stronę główną komunikacji, tablicę ogłoszeń, stronę dla obcokrajowców i strony dyskusji stron artykułu (w których osoby mogą pisać wszystko na temat danego artykułu, czy strony).

Korzystanie z Wikibooks

 Osobna strona: Korzystanie z Wikibooks.

Zawiera stronę zbioru książek w projekcie. Propozycję tematów książek. informuje, jak komunikować się pomiędzy użytkownikami. Jak wyszukiwać podręczniki losowo, powstałe ostatnio. Ma wiadomości, na temat przeglądania po liście woluminów.

Historia Wikibooks

 Osobna strona: Historia Wikibooks.

Zawiera informacje statystyczne o podręcznikach. Dostarcza wiadomości na temat historii powstania projektu i dalszego istnienie serwisu.

Technikalia

 Osobna strona: Technikalia.

Zawiera zestaw stron technicznych na temat Wikibooksa, strony ksiągozbiorów po książkach i istniejące portale, jako zestawy kategorii książkowych, do których zaliczamy woluminy. Opisuje kategorie jakie są na projekcie w podstawowej kategorii Kategorie i jej podkategoriach. Posiada linki do najważniejszych stron specjalnych (strony w przestrzeni nazw Specjalna), które dostarczają informacje na temat, co jest nie tak ze stronami w projekcie, i dodatkowe funkcje.

Strona główna

 Osobna strona: Strona główna.

Zawiera moduły, czyli składowe strony głównej projektu (Wikibooks:Strona główna). Szablony, których ona wykorzystuje do jej stworzenia, aby wszystko działało poprawnie.

Wybrane książki

 Osobna strona: Wybrane książki.

Zawiera strony na temat polecanych książek, wyróżnionych książek miesiąca i nowych książek miesiąca. Posiada zestawy ich i stronę zbiorczą ich.

Szablony

 Osobna strona: Szablony.

Zawiera informacje na temat szablonów w projekcie, opisuje je, jak działają, do czego one służą. Ma do nich w sobie linki do stron szablonów w przestrzeni nazw Szablon.

Administracja

 Osobna strona: Administracja.

Zawiera strony informujące do czego służą poszczególne uprawnienia projektu. Jak komunikować się z użytkownikami administracji serwisu, aby pomogli w zrobieniu ściśle określonego celu, ale ze spełnionymi pewnymi zasadami. Informuje, jak komunikować się użytkownikami administracji całego projektu MediaWiki.Powrót na stronę główną
Koniec