Przejdź do zawartości

Wikibooks:Prawa autorskie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomoc
Prawa autorskie
Spis treści

Prawa autorskie

Ideą Wikibooks jest swobodne dzielenie się wiedzą, dlatego też uregulowania Wikibooks mają na celu jak najmniejsze ograniczanie możliwości osób korzystających z serwisu i zapewnienie, że treści dostępne tutaj będą mogły być łatwo kopiowane i wykorzystywane dalej. Prosimy wszystkich odwiedzających, aby poświęcili chwilę na zaznajomienie się z poniższymi zasadami, by uniknąć w przyszłości nieporozumień.

Status prawny

Do 15 czerwca 2009 Wikibooks był udostępniany na licencji GNU FDL:

Treść Wikibooks jest udostępniana w oparciu o licencję GNU Free Documentation Licence. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania lub modyfikacji treści podręczników Wikibooks zgodnie z zasadami Licencji GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.2 lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation; nie zawiera Sekcji Niezmiennych, bez Tekstu na Przedniej Okładce i bez Tekstu na Tylnej Okładce.

Po 15 czerwca 2009 Wikibooks przeszły na licencję CC-BY-SA 3.0:

Treść Wikibooks jest udostępniana w oparciu o licencję CC-BY-SA 3.0. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania lub modyfikacji treści podręczników Wikibooks zgodnie z zasadami Licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported lub dowolnej późniejszej wersji licencji opublikowanej przez Creative Commons, która zawiera te same elementy co niniejsza licencja.

Ponieważ GNU FDL i CC-BY-SA 3.0 są licencjami ze sobą zgodnymi, można przenosić teksty na licencji GNU FDL na licencję CC-BY-SA 3.0 oraz na odwrót.

Grafiki i pliki multimedialne wykorzystane na Wikibooks mogą być udostępnione na warunkach innych niż GNU FDL i CC-BY-SA 3.0. Aby sprawdzić warunki korzystania z grafiki, należy przejść do jej strony opisu, klikając na grafice.

Dodawanie materiałów do Wikibooks

Jeśli tworzysz lub edytujesz w przestrzeni polskiego Wikibooks, wszystko, co wpisujesz, jest objęte licencją CC-BY-SA 3.0 i jednocześnie GNU FDL 1.3. Aby mieć do tego prawo, musisz:

  • mieć prawa autorskie do wpisanego tekstu (sam/-a go stworzyłeś/-aś)
  • tekst pochodzi ze źródła, które zezwala na objęcie treści tekstu licencją CC-BY-SA i GNU FDL.

W pierwszym przypadku zachowujesz prawa do napisanego tekstu. Później możesz opublikować go gdzie indziej lub pod inną licencją, lecz nie możesz cofnąć licencji już udzielonej Wikibooks – ten tekst pozostanie na zawsze objęty licencją CC-BY-SA i GNU FDL. W drugim przypadku musisz w odpowiednim miejscu na Wikibooks umieścić informację o prawach autorskich i dołączyć do niego link zwrotny, jeśli jest to tekst dostępny w sieci.

Inaczej mówiąc, jeśli użyłeś tekstu dostępnego gdzieś w sieci, w podręczniku najlepiej oznacz go poprzez użycie przypisów; jeśli zaś jednocześnie jesteś jego autorem, co się niekiedy zdarza, napisz jeszcze w dyskusji modułu: "jestem autorem tekstu zamieszczonego na stronie [http://adres internetowy poza wikipedią], użytego w tym module" a dodatkowo, jeśli to tylko możliwe, pod podanym adresem w sieci najlepiej umieść informację o tym, że świadomie wykorzystałeś go na licencji CC-BY-SA/GNU FDL podczas edycji w Wikibooks.

Prawa autorskie muszą zawsze być gdzieś odnotowane (z danymi właściciela praw i datą udzielenia pozwolenia), jednak ze względu, że naszym celem jest jak najszersza dystrybucja Wikibooks, zawsze treści oryginalne są preferowane nad objętymi prawami autorskimi.

Nigdy nie zamieszczaj w Wikibooks treści, które mogą naruszać prawa autorskie innych osób. Tego typu postępowanie może poważnie zaszkodzić polskiej Wikibooks i spowodować w konsekwencji procesy sądowe. Jeśli masz wątpliwości co do statusu prawnego danego tekstu, grafiki lub danych dźwiękowych - dodaj stworzone przez Ciebie. W przeciwnym razie treści umieszczone przez Ciebie na Wikibooks zostaną usunięte. W razie wątpliwości zanim zamieścisz coś na Wikibooks zapytaj innych o radę w Barze.

Wykorzystywanie materiałów z Wikibooks

Jeśli użytkownik polskich Wikibooks chce wykorzystać materiały w niej zawarte, musi to zrobić zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0. Zgodnie z nimi:

  • materiały można swobodnie kopiować i rozpowszechniać,
  • tworzyć z nich utwory zależne, na nich oparte,
  • użytkować je do celów komercyjnych, ale:
  • należy zaznaczyć, że materiały pochodzą z serwisu Wikibooks zamieszczając pełny link oraz datę dostępu, a także zaznaczyć, iż materiały te są objęte licencją CC-BY-SA 3.0.

Nie ma wymogu pytania o zgodę na wykorzystanie tekstu jakichkolwiek osób z Wikibooks. Autorzy nie mogą zabronić nikomu wykorzystywania ich tekstów zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0. Można korzystać z książek jako całości albo z ich fragmentów. Materiały bazujące na treści z Wikibooks mogą być bez przeszkód sprzedawane; zyskami nie trzeba dzielić się z autorami oryginalnego dzieła. Więcej o licencji CC-BY-SA 3.0 można przeczytać na portalu Creative Commons.

Co zrobić, jeśli znajdziesz przypadek naruszenia praw autorskich

Nie jest zadaniem szeregowych Wikipedystów podejmować kroki w wypadku naruszenia praw autorskich. Najlepiej poruszyć tę sprawę w Barze, a administratorzy zajmą się takim przypadkiem.

Niektóre przypadki podejrzenia naruszenia praw autorskich mogą być tylko fałszywymi alarmami. Może się okazać, że treść zamieścił sam autor oryginalnego tekstu i nie występuje w tym przypadku naruszenie praw autorskich. Zawsze lepiej zostawić jakąś notkę o tym w stronie Dyskusji danego artykułu, aby zapobiec następnym fałszywym alarmom.

Jeśli rzeczywiście doszło do naruszenia praw autorskich, któryś z administratorów usunie ten tekst i zamieści notatkę o tym w Dyskusji. Jeśli zezwolenie zostanie uzyskane później od autora, będzie można tekst artykułu odtworzyć.

W przypadkach osób nagminnie naruszających prawa autorskie, po stosownym ostrzeżeniu, dostęp danej osoby do Wikibooks może zostać zablokowany.

Niewłaściwe użycie materiałów z Wikibooks

Jeśli strona internetowa zamieszcza teksty skopiowane z Wikibooks, przypisując sobie autorstwo, nie podając linku do oryginału lub nie podając licencji, jest to naruszenie praw autorskich. Takie przypadki najlepiej zgłosić do Baru, po sprawdzeniu danego przypadku zostanie wysłane ostrzeżenie do autorów.

Zobacz teżPowrót do Pomocy Wikibooks
Koniec