Przejdź do zawartości

Wikibooks:Jak przeglądać Wikibooks

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomoc
Jak przeglądać Wikibooks
Spis treści

Jak przeglądać Wikibooks

[edytuj]

Wikibooks można przeglądać za pomocą dowolnej przeglądarki WWW.

Linki

[edytuj]

W podręcznikach znajdują się linki (odnośniki), czyli wyróżnione fragmenty teksty. Po kliknięciu myszką na nie użytkownik jest przenoszony na inną stronę. Na Wikibooks można spotkać trzy rodzaje linków

Po kliknięciu jesteśmy przenoszeni do istniejącego artykułu. Może on znajdować się w Wikibooks, ale też w jednym z siostrzanych projektów - np. na Wikipedii.
Linki tego rodzaju wskazują artykuły, które jeszcze nie istnieją. Po kliknięciu użytkownik od razu dostaje możliwość edytowania strony.
Link zewnętrzny to taki, który prowadzi poza Wikibooks i pokrewne projekty.

Na stronach podręczników

[edytuj]

Za każdym razem w menu wyświetlanym po lewej stronie przeglądarki jest opcja narzędzia, w niej Linkujące - po kliknięciu na nie wyświetla się lista stron, z którymi powiązana jest oglądana przez nas strona.

Jeśli na dole strony znajduje się napis Kategoria, możemy przejść do kategorii, w której umieszczony jest artykuł i znaleźć pokrewne tematycznie książki. Linki z kategorii powinny prowadzić do okładek książek lub spisów treści.

Ponadto na górze strony przy każdym artykule są umieszczona zakładki Historia oraz Dyskusja. W pierwszej można znaleźć kompletny wykaz zmian dokonanych w artykule przez użytkowników (lista ta nie może być zmieniona nawet przez administratorów, więc jest w pełni wiarygodna), można też zobaczyć, jak wyglądała jedna z poprzednich wersji - klikając na datę edycji. Natomiast strona o dyskusji może zawierać zapis rozmów toczonych nad artykułem, jaki prowadzili Wikipedyści (choć często dyskusja mogła nie zostać zapoczątkowana i link pozostaje pusty). Niekiedy usuwa się stare i nieaktualne strony dyskusji sprzed kilku lat.

Wyszukiwanie podręczników

[edytuj]

Aby dostać się do konkretnego podręcznika, można wybrać kategorię ze strony głównej, skorzystać z listy w Księgozbiorze lub użyć wyszukiwarki "szukaj" z lewej strony. Najlepiej jest jednak korzystać bezpośrednio z Księgozbioru.

Klikając na Ostatnie zmiany w menu w lewym górnym rogu strony można też przejrzeć listę stron, które były ostatnio zmieniane. Natomiast wchodząc do narzędzia Strony specjalne znajdziemy opcję Nowe strony, pokazującą, które artykuły powstały niedawno. Można też kliknąć na Losuj stronę i przejść do przypadkowo wybranej strony.

Dodatkowo stworzyliśmy listę wszystkich artykułów w formie alfabetycznego indeksu:

0-9 - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Poniżej zamieściliśmy wszystkie kategorie stworzone na polskich Wikibooks w układzie alfabetycznym:

0-9 - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Wyszukiwarka "Szukaj"

[edytuj]

Po prawej stronie u góry przeglądarki znajduje się ramka wyszukiwarki "Szukaj". Zwracamy uwagę, iż wyszukiwarka jest dość uproszczona:

  • używaj polskich znaków diakrytycznych: oprogramowanie nie wie, że pisząc "Lotwa" miałeś na myśli "Łotwę", a "zolw" to nazwa zwierzęcia w "języku polskawym",
  • wszystkie wyszukiwane słowa, aby były znalezione muszą znajdować się na poszukiwanej stronie: w wyniku wyszukiwania wypisane zostaną tylko te strony, które zawierają w swojej treści wszystkie słowa podane w szukanej frazie. Dlatego jeżeli wyszukiwanie będzie puste, usuń któreś ze słów w szukanej frazie, a także upewnij się, czy są one poprawnie wpisane. Ponadto jeśli wpisałeś np. słowo "śląsk", mogą nie zostanć znalezione strony zawierające w swej treści np. wyraz "śląski".
  • unikaj stosowania krótkich, powszechnie używanych słów: niestosowanie się do tej reguły jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia wyszukiwania. Należy wtedy usunąć powszechnie używane słowa, takie jak: "aby", "ale", "bardzo" itd.
  • wyszukiwanie nie bierze pod uwagę wielkości liter: wyszukiwanie słów "fortran", "Fortran" i "FORTRAN" da te same wyniki.
  • tylko główna przestrzeń nazw jest domyślnie przeszukiwana: wyszukiwanie odnosi się tylko do głównej przestrzeni nazw (namespace). Są to strony bez przedrostków typu "Wikibooks:", "Dyskusja:" czy "Wikipedysta:". Aby przeszukiwać po tych dodatkowych przestrzeniach nazw zaznacz pola w "Szukaj w przestrzeniach nazw", które znajduje się na dole strony z rezultatami wyszukiwania,
  • możesz korzystać z wyszukiwania złożonego: można używać łączenia słów podanych do wyszukania za pomocą łączników "and" (i), "or" (lub) i "not" (nie) w celu tworzenia bardziej złożonych zapytań. Jeśli nie użyto żadnego z nich, "and" (i) jest stosowany domyślnie. Na przykład fraza "piłsudski not bronisław" wyszuka strony zawierające słowo "piłsudski", ale nie zawierające słowa "bronisław". Zaś fraza "(Adolph or Adolf) and Hitler" wyszuka wszystkie strony, które zawierają słowo "Hitler" i słowo "Adolf" lub "Adolph".
  • nie używaj wyrażeń regularnych: wyrażenia regularne nie działają w wyszukiwaniu. Jeżeli nie wiesz co to są wyrażenia regularne, nie masz zmartwień w tym względzie :)
  • nie stosuj tzw. "wildcards": we frazach do wyszukiwania nie można używać ? lub * w celu dopełnienia słów. Jeżeli chcesz szukać zarówno "Polska" i "polski" musisz utworzyć frazę w ten sposób : (Polska or polski),
  • możesz wyłączyć przekierowania: robi się to przełączając checkbox "Pokaż przekierowania", który znajduje się na dole strony z rezultatami wyszukiwania.

Przeszukiwanie Wikibooks za pomocą Google

[edytuj]

Można wykorzystać do przeszukiwania Wikibooks wyszukiwarkę Google. W zaawansowanym szukaniu należy wpisać w okienku "Pokaż wyniki z tego serwera lub domeny" frazę "pl.wikibooks.org". Paradoksalnie, gdy chcemy wyszukać konkretną stronę z podręcznika może to być najszybszy sposób jej znalezienia.

Wyszukiwanie za pomocą przeglądarek internetowych

[edytuj]

Mozilla

[edytuj]

Mozilla posiada mechanizm nazywany "search plugins", który pozwala uzyskiwać dostęp do poszczególnych wyszukiwarek za pomocą sidebar-u.

Dla polskiej Wikibooks kod tego plugin-a jest taki :

<search
name="Wikibooks"
description="Wikibooks"
method="GET"
action="http://pl.wikibooks.org/w/wiki.phtml"
queryCharset="UTF-8" 
searchForm= "http://pl.wikibooks.org"
>

<input name="search" user>
<input name="sourceid" value="Mozilla-search">
<inputnext name="offset" factor="20">
<inputprev name="offset" factor="20">

<interpret
   browserResultType="result"
   charset="UTF-8"
   resultListStart="</h2>"
   resultListEnd="<p>"
   resultItemStart="<li>"
   resultItemEnd="</li>"
> 
</search>

Zapisz poniższy kod jako plik HTML otwórz w Operze i wybrany link przeciągnij na jakikolwiek pasek w przeglądarce. Gdy po zaznaczeniu tekstu na stronie klikniesz w ten przycisk pojawi się strona w wynikami wyszukiwania.

Szybciej dodasz przyciski z tej strony. Dowiesz się także jak edytować menu kontekstowe Opery.



Powrót do Pomocy Wikibooks
Koniec