Przejdź do zawartości

OpenOffice.org/OOo 3/Calc 3

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Calc 3[edytuj]

Calc 3.x - to powstająca na bazie wcześniejszych wersji, nowa odsłona arkusza kalkulacyjnego Calc pochodzącego z pakietu OpenOffice.org. Dostępny jest wraz z oprogramowaniem OpenOffice.org 3 (na dzień dzisiejszy w wersji testowej - "Beta").

Program oprócz nowej szaty graficznej otrzymał szereg nowych funkcji pozwalających na znacznie wygodniejszą i bardziej zaawansowaną pracę z arkuszami kalkulacyjnymi.

Nowości[edytuj]

Interfejs graficzny[edytuj]

Nowa szata graficzna
Nowa szata graficzna

Na początku zauważymy nowy, poprawiony wizualnie interfejs graficzny. Zmienione ikony z przycisków na paskach zadań, sprawiające wrażenie wypukłości oznaczenie aktywnego wiersza i kolumny oraz przystosowanie do obsługi nowoczesnych, szklistych interfejsów. Pierwsze co się rzuci w oczy to przezroczyste pole zaznaczania (jak dotąd było w negatywie), dzięki któremu jesteśmy w stanie widzieć nieprzekłamane formatowania komórek.

Zwiększenie ilości kolumn[edytuj]

Zwiększona liczba kolumn
Zwiększona liczba kolumn

Bardzo ważną zmianą wspomagającą profesjonalne tworzenie arkuszy kalkulacyjnych było czterokrotne poszerzenie przestrzeni roboczej pojedynczego arkusza, przez zwiększenie ilości kolumn przysługujących na każdy arkusz z 256 do 1024. Dzięki temu zabiegowi uzyskano w każdym arkuszu tablicę 67.108.864 edytowalnych komórek. Pomoże to w pracy z zaawansowanymi dokumentacjami, bez konieczności rozbijania danych i odwoływania się do innych arkuszy.

Solver[edytuj]

W nowej wersji programu dodano, znany z innych produktów, program Solver - narzędzie umożliwiające (metodami przybliżeniowymi optymalizacji liniowej) wyznaczenie poszukiwanej wartości dowolnej zmiennej, po uprzednim jego wprowadzeniu równania - jak np. poszukiwanie pierwiastków wielomianu. Programy tego typu są szczególnie przydatne w przypadkach, gdy nie nie ma możliwości przekształcenia równania do postaci umożliwiającej znalezienie danego czynnika. Wtenczas kalkulator lub program komputerowy z solverem jest jedyną drogą obliczenia szukanej wartości.

Obsługa VBA[edytuj]

O ile nadal głównym językiem makr pozostał Python, to z nową odsłoną pakietu biurowego wprowadzono ograniczoną obsługę języka makr VBA stosowanego m.in. w MS Excel. Zabieg ten umożliwi importowanie niektórych rozbudowanych arkuszy pakietu MS Office i zezwoli na ich działanie i obsługę w niezmienionej formie.

Wykresy[edytuj]

Rozwinięto podręczne menu opcji wykresów, znacznie ułatwiające pracę naukową - szczególnie studentom i środowiskom akademickim. Podzielono niektóre opcje na nowe zakładki, dodano możliwość szybkiego dodawania znaczników błędów, jak również linii wartości średniej, funkcji regresji i współczynników korelacji, których wartości bądź równania można wyświetlać na wykresach. Również pojawiła się możliwość definiowania dodatkowych tytułów osi.

Współdzielony dostęp[edytuj]

W nowej wersji arkusza kalkulacyjnego przygotowywane są narzędzia umożliwiające wspólną pracę z jednym dokumentem przez wielu użytkowników. W trybie współużytkowania wyłączone są niektóre opcje, które są najczęściej tematem sporów zależnych od punktu widzenia i poczucia estetyki użytkownika wprowadzającego dane. Aby uniknąć zbędnych sporów funkcje takie jak np. kolorystyka, formatowania czcionek, i niektórych części wykresów zostały ograniczone. Dzięki temu narzędziu kilku użytkowników jednocześnie może pracować z dokumentem, a przy każdorazowym zapisie, inni użytkownicy zostają informowani o zmianach, a przeglądane przez nich dokumenty odświeżane w zmienionych polach, w taki sposób by nie zakłócić dalszej pracy innych użytkowników.