PHP/O podręczniku

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< PHP
(Przekierowano z PHP:O podręczniku)

O podręczniku[edytuj]

Podręcznik ten nie jest "jeszcze jednym kursem PHP". To zbiorowe opracowanie, które nie tylko uczy, jak programować w języku PHP, lecz również pokazuje, jak robić to dobrze. Staramy się demonstrować najnowsze możliwości projektu, stawiając na aktualność. Podręcznik może być czytany przez wszystkich: zarówno przez osoby, które jeszcze nigdy nie miały do czynienia z programowaniem, jak i tych znających już jakieś języki.

PHP, choć na pierwszy rzut oka prosty do nauczenia, jest w rzeczywistości bardzo rozbudowanym projektem i zwyczajne wypisanie listy konstrukcji oraz funkcji nie wystarczy, aby powiedzieć o sobie "jestem doświadczonym programistą". Doświadczenie przychodzi z czasem, jednak w tym podręczniku staramy się to maksymalnie ułatwić, koncentrując się także na praktycznej stronie programowania. Pokazujemy, czego należy unikać, na co uważać, a w "Studiach przypadku" wyjaśniamy, jak zdobytą wiedzę wykorzystać do napisania skryptu realizującego konkretne zadanie.

Od czytelników tego podręcznika wymagamy pewnej znajomości języka HTML i orientowania się w tworzeniu stron WWW. Związane jest to z omawianym tu materiałem ukierunkowanym w głównej mierze na pisanie dynamicznych witryn internetowych. Jeżeli czujesz, że brakuje Ci wiedzy, zacznij swoją przygodę od poznania języka HTML. Znajomość programowania i algorytmów nie jest konieczna, aczkolwiek pozwoli na szybsze przyswajanie materiału.

Po przeczytaniu podręcznika będziesz wiedział:

  • Co to jest PHP i jak działa?
  • Jak postawić na własnym komputerze prosty serwer WWW.
  • Jak pisać aplikacje w języku PHP
  • Jak zarządzać bazami danych
  • W jaki sposób napisać profesjonalny i łatwy w rozbudowie dynamiczny serwis WWW
  • Jak poprawić bezpieczeństwo swych aplikacji i ustrzec się przed włamywaczami

Podręcznik poprawiać i uzupełniać może każdy. Jeśli tylko masz czas i nie widzisz żadnych przeszkód w liberalnej licencji GNU FDL, pomóż w jego rozwoju: dopisz rozdział, zaktualizuj zawartość, popraw błędy (dalsze informacje). Każda pomoc jest ważna, gdyż tworzą to ludzie dla ludzi. Pamiętaj jednak, aby nie używać żadnych materiałów objętych prawem autorskim, a wszelkie większe edycje konsultować w dyskusji z innymi.


Następny rozdział: Czym jest PHP