Przewodnik po OZE/O podręczniku

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Wstęp[edytuj]

Przewodnik po Otwartych Zasobach Edukacyjnych został przygotowany głównie z myślą o nauczycielach szkolnych, niemniej jednak każda osoba zainteresowana otwartością w edukacji, znajdzie tutaj praktyczne informacje, jak działać w otwartym modelu publikacji.

Przewodnik to wiedza w pigułce. Jeśli chcesz zdobyć solidne podstawy teoretyczne na temat OZE, przewodnik to idealny punkt startowy. Jest również dobrym sposobem na usystematyzowanie problematyki otwartych treści. Znajdują się w nim najważniejsze informacje o idei OZE, katalog zasobów i sposobów wyszukiwania, założenia licencji Creative Commons, narzędzia do otwartego publikowania i wiele innych wskazówek.

Raport HORIZON 2010 prognozował, że rozwój otwartych treści edukacyjnych na szeroką skalę to kwestia maksymalnie jednego roku. Naszym zdaniem otwartość w edukacji dawno przekroczyła etap prognozy. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu przewodnika dowiesz się, że przewidywane trendy mają już bardzo realny kształt.

Życzymy interesującej lektury.

Autorzy.

Nota wydawnicza – wersja z Wikibooks[edytuj]

Przewodnik ten pierwotnie powstał w 2010 r. w ramach Koalicji Otwartej Edukacji (KOED) i stanowi kompilację tekstów osób związanych z Koalicją. Został on złożony w całość przez pracowników KOED: Karolinę Grodecką i Kamila Śliwowskiego. Przewodnik był dwukrotnie aktualizowany, ostatni raz na wiosnę 2011. Podręcznik powstał i został wydany w wersji papierowej dzięki finansowemu wsparciu Open Society Institute.

Ze względu na to, że od samego początku był pomyślany jako podręcznik otwarty – który ma być stale rozwijany i aktualizowany, jego autorzy zdecydowali się go udostępnić na Wikibooks.

Zachęcamy wszystkich do jego dalszego, wspólnego rozwijania.

Wersje oryginalne[edytuj]