Sieci w Linuksie/iproute2/tc

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polecenie tc służy do zarządzania mechanizmami realizującymi usługi QoS w jądrze. Mechanizmy te realizują 4 podstawowe funkcje:

  • shaping (ang. kształtowanie) - kształtowanie ruchu polega na utrzymywaniu przepustowości w zadanych parametrach, realizowane za pomocą opóźniania nadmiarowego ruchu. Kształtowanie realizowane jest w egress (kolejka wyjściowa karty sieciowej).
  • scheduling (ang. szeregowanie) - szeregowanie ruchu polega na zmianie kolejności wysyłania pakietów w celu lepszej obsługi połączeń wymagających niewielkich opóźnień. Szeregowanie realizowane jest w egress.
  • policing - operacja analogiczna do kształtowania jednak realizowana na kolejce wejściowej karty sieciowej - ingress.
  • dropping (ang. zrzucanie) - ruch przekraczający wyznaczone parametry może być odrzucany. Zrzucanie pakietów może być realizowane zarówno w kolejce wejściowej jak i wyjściowej.

Aby zrealizować wyżej wymienione funkcje budowane jest drzewo dyscyplin i klas, które odpowiedzialne są za modyfikowanie przepływu pakietów. Każdy z węzłów drzewa posiada własną konfigurację definiowaną za pomocą polecenia `tc qdisc` lub `tc class` (odpowiednio jest dyscypliną, lub klasą) oraz może zawierać filtry odpowiedzialne za przypisywanie pakietów do poszczególnych węzłów.

Obsługiwane podpolecenia[edytuj]

tc qdisc - zarządzanie dyscyplinami
tc class - zarządzanie klasami
tc filter - zarządzanie filtrami
tc action - zarządzanie akcjami

Linki zewnętrzne[edytuj]

tc(8) – podręcznik dyskowy w systemie Linux