Świadome śnienie/Wykorzystanie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Stabilizacja snu[edytuj]

Gdy już jesteś zdolny śnić świadomie, może ci się wydać trudne pozostanie we śnie; na przykład, możesz natychmiast się obudzić lub sen zacznie "zanikać", co cechuje się utratą bądź pogorszeniem jakiegokolwiek ze zmysłów, szczególnie widzenia. W innym wypadku, początkujący może łatwo zapomnieć że jest we śnie, w wyniku szoku związanego z wrażeniami.

Nie przejmuj się, jeśli budzisz się natychmiast po staniu się świadomym. W miarę jak zdobywasz więcej doświadczenia, szok stanie się mniejszy i stracisz tendencję do wybudzenia się. Upewnij się, by zrobić test rzeczywistości, by być pewnym, że wciąż nie śnisz.

Pamiętanie o tym, że śnisz, stanie się łatwiejsze w miarę ciągłego praktykowania świadomego snu.

Możesz uniknąć dalszych stopniowych zanikań snu poprzez stymulację swoich zmysłów. Oznacza to słuchanie dźwięków, odczuwanie otoczenia dłońmi, zwracanie uwagi na to, co widzisz i czujesz (zapach). Pomysł polega na pobudzeniu twoich zmysłów bodźcami ze snu, tak aby nie przerzuciły się one na te z rzeczywistego świata. Jeśli zamykasz oczy, odrzucasz wielką ilość zmysłowych informacji i możesz się obudzić. Patrzenie się w jeden punkt może spowodować taki sam problem jeśli przestaniesz widzieć wszystko inne lub nie widzisz wystarczająco dużo ruchu. Jeżeli usłyszysz coś głośnego w rzeczywistości i nic nie usłyszysz we śnie, twoje zmysły mogły przerzucić się do realnego świata, powodując, że się obudzisz.

Powinieneś być w stanie użyć poniższych technik by ustabilizować sen najlepiej przed jego zanikaniem (lub "wygasaniem"). Jak zawsze, lepiej zapobiegać niż leczyć - a im bardziej stabilne i barwne są twoje sny, tym więcej będą ci sprawiać radości. Jednakże, jeśli to nie zadziała, będziesz mógł użyć technik stabilizacji by powstrzymać zanikanie; obracanie się jest w tym wypadku najskuteczniejsze.

Jeżeli nie możesz ustabilizować snu, możesz spróbować obudzić się w celu zapamiętania snu tak dokładnie, jak to możliwe, gdy jest jeszcze świeży w myślach.

Pocieranie rąk[edytuj]

Potrzyj o siebie ręce i skoncentruj się na tym pocieraniu. Powinieneś poczuć to tarcie i ciepło spod swoich rąk. Jeśli się na tym odpowiednio skoncentrujesz, sen powinien się ustabilizować i być bardziej szczegółowy. Możesz także klepnąć się ręką w ramię, żeby zbadać ostrość snu. Ta technika jest najefektywniejsza w połączeniu ze "Ściąganiem przedmiotów do snu", co pozwala użyć rąk do czegoś, na czym można się skoncentrować.

Obracanie się[edytuj]

Obracaj się we śnie tak, jakbyś chciał nagle spowodować u siebie zawroty głowy w prawdziwym świecie. Uczucie ruchu jest tu kluczem do stabilizacji snu. Wielu ludzi potwierdza poprawne działanie tej techniki, ale ma ona także tendencję do kompletnej zmiany otoczenia (zobacz poniżej: Przemienianie snu). Jeśli całkowicie zniknie (np. stanie się czarne), niezbędne jest wyobrażenie sobie obrazu, by wrócić do snu.

Spowolnienie[edytuj]

Niektórzy stabilizują sen poprzez przeżywanie chwili obecnej i powolne wpatrywanie się w pewien obiekt snu, dopóki nie stanie się on wyraźny. Jeśli potem śniący odwróci się, by spojrzeć wokoło, zauważy jak szczegółowe jest otoczenie, w ten sposób stymulując wizualną część snu. Jednakże u pewnych osób może to spowodować koniec snu. Jeśli będziesz się za długo wpatrywać w jeden obiekt, ignorując otoczenie, zapewne się obudzisz i stracisz sen. Najlepiej zwrócić uwagę na cały zmysł wzroku, włącznie z tym co widzisz kątem oka, nie tylko na wpatrywany obiekt. Jeśli wpatrywanie na pojedynczy obiekt na ciebie nie działa, spróbuj rozglądać się wokół.

Dotykanie snu[edytuj]

Jeśli czujesz, że twój sen jest zbyt abstrakcyjny i niedługo zaniknie, możesz tego uniknąć poprzez złapanie twardego obiektu we śnie i skupienie się na tym, jak prawdziwe towarzyszą temu odczucia. Dobrą wskazówką jest znaleźć coś co będzie przytwierdzone, na przykład stół przybity do podłoża, i spróbować to wyciągnąć własnymi siłami (nie nadprzyrodzonymi mocami!), jednocześnie czując twardość. Chodzi o przekonanie się, że sen jest trwały i realny, poprzez stymulację dotykową, a nie przez coś abstrakcyjnego.

Odzyskiwanie pamięci i umiejętności ze świata rzeczywistego[edytuj]

To zapewne poprawi także twój stopień świadomości we śnie. Spróbuj przypomnieć sobie fakty z życia codziennego, jak na przykład numer telefonu, adres itp. lub zacznij recytować słowa ulubionej piosenki. Spróbuj wykonać jakieś proste obliczenia matematyczne. Wypróbuj także sport, który ćwiczysz i dobrze znasz. To wszystko zależy od tego, który zmysł bądź sposób myślenia jest tobie najbliższy w ciągu dnia.

Fałszywe przebudzenie[edytuj]

Kilkoro użytkowników forum ld4all ma sukcesy w wywoływaniu fałszywych przebudzeń w celu stabilizacji snu. Jeśli powyższe metody zawodzą, a sen wciąż zanika, oraz jeśli koniecznie chcesz go kontynuować, to wykonaj następujące czynności:

  1. Spodziewaj się fałszywego przebudzenia i spróbuj się "obudzić".
  2. Jeśli myślisz, że się obudziłeś, zrób test rzeczywistości.

W ten sposób będziesz mieć fałszywe przebudzenie, zrobisz test rzeczywistości i będziesz mieć bardziej wyraźny świadomy sen, bądź po prostu obudzisz się, zrobisz test i stwierdzisz, że się przed chwilą obudziłeś (a to pech!).

Najważniejszą częścią tej metody jest test rzeczywistości. To powoduje, że świadomy sen trwa dalej. Zawsze powinieneś zrobić test, kiedy się budzisz. Jeśli planujesz spowodować fałszywe przebudzenie, by ustabilizować sen, test rzeczywistości, który wtedy robisz, jest tak samo ważny jak ten, który cię doprowadził do świadomości we śnie, jeśli nie bardziej.

Ogólna zasada w stabilizacji snu to stymulacja zmysłów. Jeśli przysłuchujesz się dźwiękom, czujesz rękoma otoczenie wokół i zwracasz uwagę na to co widzisz bądź wąchasz, wtedy stymulujesz zmysły. Chodzi o to, by zapełnić swoje zmysły wrażeniami ze snu, by przyćmić te realne, ze świata rzeczywistego, które mogłyby spowodować przedwczesne obudzenie się. Jeśli zamkniesz oczy, odetniesz dopływ wielu wrażeń ze snu i możesz się obudzić. Także patrzenie tylko w jeden punkt, pomijając resztę, może spowodować ten problem. Jeśli usłyszysz coś głośnego ze świata rzeczywistego, jednocześnie nic nie słysząc w świecie snu, to zmysł słuchu może spowodować obudzenie się.

Odzyskiwanie straconego snu[edytuj]

Oto kilka rzeczy, których możesz spróbować, gdy stracisz widok snu. Większość z nich to po prostu próby przedłużenia snu, nie techniki. Możecie to również wypróbować, gdy dopiero co się obudziliście i leżycie w łóżku. Być może macie szanse powrócić do snu.

Autosugestia[edytuj]

Możecie powtarzać sobie w myślach tekst w stylu "chcę widzieć swój sen" lub w inny sposób pochłonąć nim swój umysł.

Wizualizacja[edytuj]

Możecie zwizualizować scenę jakbyście ją przez sobą zobaczyli. Może to być wykorzystane do zmiany scenerii snu, poprzez zwizualizowanie innego otoczenia niż było w poprzednim śnie. Można to sobie ułatwić poprzez obracanie się podczas wizualizacji. (Patrz Zmiana otoczenia snu).

Kontrola nad snem[edytuj]

Zmiana otoczenia snu[edytuj]

Możesz zmienić scenerię snu poprzez wizualizację innego otoczenia. Łatwiej będzie, jeśli będziesz się wtedy obracać. Innym sposobem jest wyciągnięcie pilota telewizyjnego z twojej kieszeni i "zmiana kanału", wyobrażając sobie, że otoczenie zmieni się w cokolwiek będziesz chciał. Zauważ, że jeśli wybierasz bardziej szczegółowe określenie miejsca, wtedy łatwiej będzie się tam dostać. Jeśli powiesz "Chcę znaleźć się na stadionie Ligi Mistrzów", powinieneś wybrać sobie dokładne miejsce, gdzie będziesz stał, siedział lub grał, a nie tylko że w środku stadionu.

Ściąganie przedmiotów do twojego snu[edytuj]

Co możesz robić[edytuj]

Ta sekcja da ci kilka pomysłów, które można wykorzystać we śnie.

Kiedy idziesz spać, powinieneś mieć jasny, sprecyzowany plan, co będziesz robić we śnie. Inaczej ujmując, każdej nocy zastanów się co chcesz zrobić w świadomym śnie i wybierz jedną lub dwie rzeczy. Unikaj sytuacji typu:

"Co robić? Co robić? Chcę polatać, przejść przez ściany, jeść dopóki mój brzuch nie wybuchnie, szpiegować sąsiadów, jeździć ekstremalnie szybko, chcę...."

Ponieważ zapewne nie zrobisz żadnej z tych rzeczy lub z powodu ekscytacji przedwcześnie się obudzisz.

Skoro już sobie to wyjaśniliśmy, oto lista pewnych rzeczy, które możesz zrobić we śnie, w kolejności od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Niektóre rzeczy z listy mogą pójść bardzo gładko (albo odwrotnie) w porównaniu do innych, to normalne. Te sekcje są bardzo umowne. Jeśli udało ci się zrobić coś z łatwych rzeczy, nie bój się spróbować czegoś trudniejszego.

Łatwo[edytuj]

  • Lataj
  • Odwiedzaj i badaj świat swojego snu
  • Przejdź przez ścianę bądź lustro
  • Spójrz w niebo
  • Zadziw znajomych (“Patrzcie, przechodzę przez ściany!“)
  • Uprawiaj sport wszelkiej maści (trampolina, narciarstwo, pływanie, taniec itp.)
  • Użyj nadprzyrodzonej mocy np. telekinezy i magii (dla ułatwienia możesz stworzyć sobie różdżkę lub inny przyrząd)
  • Spróbuj przeczytać książkę, której nigdy nie przeczytałeś i zapamiętaj jej treść
  • Spróbuj skorzystać z Internetu i odwiedzić strony, których nigdy nie widziałeś
  • Użyj rzeczy, których nigdy nie użyłeś

Średnio[edytuj]

  • Jedz aż pękniesz!
  • Teleport
  • Stwórz senne postacie (np. z książki lub filmu)
  • Spróbuj odnaleźć swojego duchowego przewodnika
  • Eksperymentuj (naukowcy szukają ludzi z różnymi umiejętnościami)
  • Zamień się ciałem bądź przejmij jakieś
  • Przekształć się w jakieś zwierzę lub coś innego
  • Zażyj jakichś narkotyków (będzie bardziej realistyczne, jeśli naprawdę je zażywałeś)
  • Kieruj pojazdem (będzie bardziej zabawnie, jeśli nigdy w życiu nie prowadziłeś samochodu)
  • Walcz

Trudno[edytuj]

  • Ekstremalne zdolności typu sferyczne widzenie (360°), Echolokacja itp.
  • Stwórz sobie fałszywe wspomnienia.
  • Komponuj muzykę lub poezję (albo poproś o to podświadomość)
  • Stwórz fantastyczny świat snu!
  • Wypróbuj jasnowidzenie (podświadomość ma bardzo duże zdolności przewidywania przyszłości dotyczącej relacji z ludźmi lub w związku z karierą).
  • Doświadcz śmierci. To może być ciężkie przeżycie. W zależności od wierzeń religijnych bądź filozoficznych, możesz przenieść się do zupełnie innego świata lub w nicość.
  • Poproś sen by ci pokazał twoje największe, najgłębsze, najskrytsze fobie, traumy itp. (bądź gotów na najgorsze rzeczy, które mogą wypłynąć)
  • Skonstruuj niemożliwe obiekty, jak Hipersześcian bądź Butelka Kleina, itp.

Przejście ze świadomego snu do eksterioryzacji[edytuj]

Aby przejść ze stanu świadomego snu do stanu OOBE, musisz w świadomym śnie wyobrazić sobie gwałtowny ruch. Jednym ze sposobów jest np wyobrażenie sobie nagłego wypadnięcia przez szybę podczas wypadku samochodowego

Konkluzja[edytuj]