Angielski/Must and have to

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Must or have to[edytuj]

Co to w ogóle?[edytuj]

Must: Muszę, musisz, muszą...

Have to: W sumie to samo, ale nie do końca...

Po co to[edytuj]

Po co nam have to, skoro mamy proste, króciutkie must.

"Must" używa się do wyrażenia "przymusu wewnętrznego" - "I must learn English" oznacza, że taki mam zamierzony cel, w odróżnieniu od "I have to learn English" - muszę, się uczyć, bo np. rodzice mi każą.

"Must" używają też autorytety, gdy każą nam coś robić. "You must fasten your seatbelts!" (Musi Pan zapiąć pasy) powie policjant, który może się uważać za autorytet dla nas w sprawach ruchu drogowego. "You must do your homework!" (Musisz odrobić zadanie) powie nauczyciel, lub rodzic.

"Have to" oznacza natomiast "przymus zewnętrzny" - takie jest prawo, lub ktoś tak nakazał, chociaż ja nie muszę się z tym zgadzać. "You have to fasten your seatbelts!" (Musisz zapiąć pasy) może powiedzieć kierowca do swojego kolegi, wskazując na obowiązujące prawo (mnie tam wszystko jedno czy się zabijesz czy nie, ale inaczej zapłacimy mandat). "You have to do your homework!" powie jeden kolega do drugiego (bo inaczej będziesz mieć kłopoty - zadania trzeba odrabiać).

Kolejnym znaczeniem "must" jest "zapewne", "najprawdopodbniej" np. -Where is John? ; He must be in the toilet? (Gdziej jest John? , On musi być w toalecie - w znaczeniu on zapewne jest w toalecie (po prostu poszedł do toalety a jeszcze nie wrócił a nie dlatego, że ktoś mu tam kazał siedzieć)). W tym przypadku must można zastąpić probably.

Niestety must możemy użyć tylko w present. W past, perfect i future musimy użyć have to. W dodatku w past musimy napisać: had to, bo to czasownik nieregularny.

Uwaga[edytuj]

Tabele[edytuj]

Zdania twierdzące[edytuj]

czas osoba określenie czasowe czasu must reszta zdania
Present You must stay in bed.
Past You had to stay in bed.
Perfect You have had to stay in bed.
Future You will have to stay in bed.

Pytania[edytuj]

czas pytanie osoba must reszta zdania
Present Must you stay in bed ?
Past Did you have to stay in bed ?
Perfect Have you had to stay in bed ?
Future Will you have to stay in bed ?

Przeczenia[edytuj]

czas osoba przeczenie must reszta zdania
Present Billy needn't get up early.
Past Billy didn't have to get up early.
Perfect Billy hasn't
has not
had to get up early.
Future Billy won't
will not
have to get up early.