Asembler/Dla autorów

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

W tym rozdziale znajduje się lista rzeczy do zrobienia w poszczególnych podręcznikach. Jeśli zamierzasz pomóc w ich tworzeniu pododawaj swoje podpisy do rzeczy na liście, by nikt inny nie zajmował się jednocześnie tym samym zagadnieniem; jeśli nie podejmujesz się konkretnego zadania zrób podpunkt z zastrzeżeniami i daj do niego podpis. Dopisuj też śmiało własne punkty. Propozycje zmian podawaj na stronie dyskusji tego rozdziału.

ToDo[edytuj]

Podręcznik X86[edytuj]

 1. dokończyć część podręcznika o NASM --Mythov 10:21, 31 sie 2007 (CEST)
 2. dokończyć część podręcznika o MASM (praktycznie jeszcze nie zaczęty)
 3. dokończyć część podręcznika o GNU Assembler (praktycznie jeszcze nie zaczęty)
 4. całkowicie napisać podręcznik dla FASM-a
  1. mogę go napisać, ale jak skończę NASM-a i uporam się psychicznie z początkiem roku szkolnego :] --Mythov 10:21, 31 sie 2007 (CEST)
 5. rozdział Optymalizacja
 6. rozdział Przerwania
  1. To akurat mogę zrobić (spis przerwań i ich funkcje). Jeżeli ktoś to w ogóle czyta to informuję, że za przerwania wezmę się w piątek tj 12.10.2007 --Doles 09 październik 2007 (CEST)
 7. rozdział Łączenie z innymi językami
 8. wrzucić jakieś programiska do Przykładowe programy
 9. pokolorować kod w niektórych rozdziałach --Mythov 10:21, 31 sie 2007 (CEST)
  1. Zrobione - Doles 15:33 15 gru 2007 (CEST)
 10. rozdział Przesiadka na innego asemblera
 11. dorobić alternatywne spisy treści dla asemblerów FASM, GNU, MASM
 12. poprawić/dorobić opisy instrukcji w dziale Asembler x86/Instrukcje - już nad tym pracuję, na razie poprawiam instrukcje operacji logicznych (mam u siebie w brudnopisie) --Doles

Informacje[edytuj]

Kod kolorujemy umieszczając go między <source lang="asm"> </source>. Koloruje trochę niemrawo (czy ja wiem, czy niemrawo ? Składnię MASMa koloruje bajecznie :) - Doles), ale zawsze jest czytelniej. Dodatkowo tekstu między tymi blokami nie można formatować (przekreślać, podkreślać itp.), więc jeśli to potrzebne, trzeba cały kod pokolorować ręcznie, ale tak żeby był zgodny z kolorystyką < source lang="asm">.