Przejdź do zawartości

Astrofizyka/Czarne dziury

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Aby wydostać się z pola grawitacyjnego planety lub innego obiektu astronomicznego i uciec w kosmos, ciało musi rozpędzić się do dużej prędkości zwanej prędkością ucieczki.

Czarne dziury to z pewnością jedne z najbardziej fascynujących obiektów we wszechświecie. Są one najbardziej niezwykłymi obiektami z fizycznego punktu widzenia, ponieważ do końca nie wiadomo, czy tak naprawdę istnieją. Problem polega na tym, że nie można opisać ani nie istnieje żadna teoria na temat tego, co znajduje się w jej wnętrzu, pole grawitacyjne jej wnętrza powoduje bowiem wciągnięcie i rozerwanie obiektu znajdującego się w jej zasięgu. Jest to bardzo masywny obiekt, który jest pozostałością po gwieździe o masie około 20 razy większej od słońca, generuje tak silne pole grawitacyjne, że aby uciec z jego pola grawitacyjnego, trzeba poruszać się z prędkością światła.

O obecności czarnych dziur we wszechświecie świadczy m.in. niezwykle silne przyciąganie grawitacyjne; które jest tak silne, że może zmusić światło do poruszania się wokół nich po okręgu.

Określenie "czarna dziura świeci" w rzeczywistości świeci odnosi się nie do samej czarnej dziury, lecz opadającej na niej materii; plazma wypływa zaś nie z czarnej dziury, lecz z jej bliskiego otoczenia.