AutoIt/Pierwszy program

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Pora na pierwszy program. Jeśli czytałeś inne tutoriale nt. programowania zapewne oczekujesz Hello World. Nie mylisz się. I w tej książce zaczniemy od napisania najprostszego skryptu na świecie. Składa się on tylko z jednej linijki kodu.

Zaczynamy pisać[edytuj]

Uruchom SciTE lub jakiś inny edytor dla AutoIt. Wybierz nowy projekt i wpisz w nim:

MsgBox(0,"Witaj Świecie","Witaj")   ;Wyświetlamy napis!

Program jak widać jest naprawdę prosty. Zapisz go, a następnie uruchom (tylko gdy używasz SciTE) wciskając F5. Twoim oczom powinien ukazać się komunikat z napisem Witaj i tytułem (napisem na belce) Witaj Świecie.

Wszystko, co znajduje się po znaku średnika (;) aż do końca wiersza, jest komentarzem ignorowanym w czasie wykonywania skryptu. Dobrym zwyczajem jest opatrzenie programu w szczegółowe komentarze. Jest on wtedy łatwiejszy do analizy także dla innych programistów. Ma to szczególne znaczenie przy długich i skomplikowanych programach, nad których rozwojem pracuje większa liczba osób.

Składnia MsgBox[edytuj]

MsgBox składa się z:

MsgBox(flaga,"Tytuł","Tekst"[,czas])

Flaga - określa składniki i wygląd okienka komunikatu.

"Tytuł" - tekst wyświetlony na belce okna komunikatu.

"Tekst" - tekst wyświetlany w okienku komunikatu.

czas - ten parametr nie jest konieczny (mówi się, że jest opcjonalny), pozwala on na zakończenie wyświetlania komunikatu po określonym czasie wyrażonym w sekundach. Jeżeli będzie pominięty, to okienko nie zamknie się samoczynnie.

Jest to niepełny opis funkcji MsgBox, ale na początek wystarczy. Pełny opis w rozdziale o wyskakujących okienkach.