BIOS/Aktualizacja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
 1. Niektóre BIOSy mogą być chronione przed przypadkowym skasowaniem - jeśli będziemy go chceli aktualizować, musimy to wyłączyć. Jeśli znajdziesz w menu BIOS-u pole o nazwie Flash Bios Protection, Firmware Write Protect, Bios Guardian lub BIOS-ROM Flash-Protect, ustaw w nim wartość Disabled. W niektórych płytach zabezpieczenie jest zrealizowane za pomocą zworki.
 2. Kolejnym krokiem jest wczytanie ustawień fabrycznych (load setup defaults). Zanim jednak to zrobisz, spisz aktualną konfigurację, którą odtworzysz po aktualizacji.
 3. Ostatni krok przygotowania do aktualizacji to zmiana kolejności startowej napędów. O nich poczytasz w poprzednich rozdziałach
 4. Pliki wymagane do zaktualizowania BIOS-u otrzymasz w większości wypadków od producenta płyty głównej. Jeśli jednak masz komputer markowego producenta (takiego jak np. Dell, Fujitsu-Siemens, Optimus, Samsung), powinieneś poszukiwać tych plików w pierwszej kolejności w internetowej witrynie właśnie tego producenta. Dopiero w sytuacji, gdy nie uda ci się ich znaleźć w tym miejscu, powinieneś zajrzeć na internetowe strony producenta płyty głównej.
 5. Nazwa producenta i model płyty głównej znajdziesz, uruchamiając program diagnostyczny na twojej wersi systemu. Dla Windows może to być np. Everest Home Edition, na Linux lshw.
 6. Przed pobraniem interesujących nas plików ze strony producenta, sprawdź dokładnie czy wszystko się zgadza. Czy model płyty co do joty odpowiada temu, który ustaliłeś? Czy BIOS oferowany w Internecie jest nowszy od tego, który tkwi w twojej płycie głównej? Jakakolwiek pomyłka sprawi że nie będzie już odwrotu.
 7. Po ściągnięciu nowego firmware, powinien on mieć rozszerzenie BIN (Award), ROM (AMI i Phoenix) lub rozszerzenie składające się z liter i cyfr (np. 3A0). mamy trzy sposoby na wykonanie aktualizacji:

Zewnętrzny nośnik[edytuj]

 1. pierwsze to wypalenie obrazu bootowalnego na pendrive, płytę czy cokolwiek innego. W tym wypadku użyjemy pendrive, wypalanie na innych nośnikach będzie analogiczne. Ściągnij program UnetBootin, który posłuży nam do stworzenia bootowalnego dysku. Podłączamy pendrive, uruchamiamy aplikację i kopiujemy wybrane przez nas pliki.

Aktualizacja z BIOS[edytuj]

Niektóre nowoczesne BIOSy mają opcję aktualizacji bezpośrednio w nich, szukamy pod opcją Tools | EZ Flash. Pamiętajmy o kolejności rozruchu.

 1. Poczekaj, aż uruchomi się system i na ekranie pojawi się znak zachęty. Teraz wpisz nazwę programu aktualizującego i potwierdź klawiszem Enter.
 2. Program ten zostanie uruchomiony, a na ekranie pojawią się takie informacje jak identyfikator BIOS-u i data jego wydania. kopię zapasową bieżącej zawartości układu BIOS-u robimy klikając B
 3. aplikacja sprawdzi, czy pasuje on do bieżącej wersji, po czym spyta, czy na pewno chcesz dokonać aktualizacji. Potwierdź, naciskając klawisz [Y].
 4. Jeśli pojawi się biały pasek, aktualizacja została wykonana pomyślnie, jeśli czerwony oznacza to że mógł się pojawić błąd.

Coreboot[edytuj]

apt-get install fcode-utils
$ svn co svn://openbios.org/openbios/trunk/openbios-devel
$ cd openbios-devel
$ config/scripts/switch-arch x86

Kompilacja:

$ cd ..
$ svn co svn://coreboot.org/repository/coreboot-v3
$ cp openbios-devel/obj-x86/openbios-builtin.elf coreboot-v3/payload.elf
$ cd coreboot-v3
$ make menuconfig
$ make

$ make