Bitcoin/Konfigurowanie
Konfigurować klienta sieci można na różne sposoby:
- Edycja pliku konfiguracyjnego
- Dodanie opcji wiersza poleceń przy uruchamianiu
- Niektóre opcje można zmieniać w interfejsie graficznym, na Windows zapisywane są w rejestrze.
Plik konfiguracyjny umożliwia wprowadzenie ustawień, które zostaną załadowane i zastosowane przez uruchamianego klienta sieci. Domyślnie znajduje się on w katalogu danych i nazywa się bitcoin.conf. Istnieje możliwość wskazania innego pliku, w innej lokalizacji za pomocą opcji "conf" (w wierszu poleceń lub... w domyślnym pliku). Każdą opcję podaje się w nowej linii.
Opcje wiersza poleceń można dodawać poprzez wpisanie w wierszu poleceń nazwy programu wykonywalnego i wymieniania po spacji nazwa opcji i ich ustawień. W porównaniu do opcji w pliku, nazwy należy poprzedzić myślnikiem, a ustawienia oddzielać spacjami. Jeżeli taka sama opcja, ale z różną wartością zostanie ustawiona zarówno w pliku konfiguracyjnym jak i wierszu poleceń, pierwszeństwo ma wiersz poleceń. Można też za pomocą takich opcji zmienić lokalizację katalogu danych oraz pliku konfiguracyjnego. Można też tworzyć skróty (Windows).
Katalog danych
[edytuj]Więcej na Bitcoin Wiki
Przykładowa konfiguracja
[edytuj]Plik konfiguracyjny
rpcuser=user
rpcpassword=password
rpcallowip=127.0.0.2
rpcport=1111
server=1
daemon=1
listen=1
rest=1
Z wiersza poleceń
./bitcoind -rpcuser=user -rpcpassword=password -rpcallowip=127.0.0.2 -rpcport=1111 -server=1 -daemon=1 -listen=1 -rest=1
Wszystkie opcje
[edytuj]Można podejrzeć wpisując ./bitcoind --help
(lub bitcoin-qt) lub w Pomoc->Okno debugowania->Przycisk "Opcje wiersza poleceń".