Bitcoin/Wymiana walutowa

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Bitcoin jest środkiem płatniczym i można go traktować jako walutę. Aby stać się posiadaczem tejże waluty można ją m.in kupić. Wiadomo też, że nie wszystko (jak na razie) da się kupić za Bitcoin, w takim przypadku będziesz potrzebował je sprzedać na zwykłe pieniądze. Jest to możliwe. W ten sam sposób można również wymieniać inne kryptowaluty na pieniądze (lub na odwrót), a także na handel między nimi, np. LTC-BTC.

Wymieniać można na kilka sposobów.

Osobiście[edytuj]

Serwis Local Bitcoins umożliwia przeglądanie i wystawianie ogłoszeń dotyczących wymiany BTC w Twojej okolicy.

Na giełdzie[edytuj]

Najwygodniejszym sposobem jest wymiana na specjalnych giełdach. Polega to na wpłaceniu wymienianej waluty na podane indywidualne konto (adres BTC lub rachunek bankowy), po czym po zaksięgowaniu wpłaty na giełdzie można rozpocząć handel.

Interfejs giełdy składa się z: listy ofert kupna i sprzedaży z formularzami, historii operacji własnych i innych osób, lista wystawionych ofert, wykresu ceny, wyboru pary walutowej.

Przykładowa giełda

Do operacji służą dwa formularze: Kup i Sprzedaj. Okienko z ofertami kupna, to oferty złożone przez użytkowników na zakup po określonej cenie. Oferty sprzedaży to te oferty, od których możesz kupić BTC.

Możesz kupić z ofert sprzedaży natychmiastowo kompletując ofertę, lub wystawić ofertę kupna po niższej cenie, którą można ukończyć, gdy ktoś skorzysta z operacji sprzedaj.

Wykres[edytuj]

Budowa pojedynczej świecy

Jest to tzw. wykres świecowy. Pojedyncza świeca odpowiada jakiemuś określonemu przedziałowi czasowemu, cały wykres przedstawia wiele takich okresów. Pokazuje ona:

 • Otwarcie - pierwsza cena, która obowiązywała na początku wskazywanego okresu - górna część prostokąta
 • Zamknięcie - ostatnia cena, która obowiązywała na końcu wskazywanego okresu - dolna część prostokąta
 • Najwyższa - najwyższa cena z wskazywanego okresu - górny szczyt kreski
 • Najniższa - najniższa cena z wskazywanego okresu - dolny punkt kreski
 • Wolumen - Ile pieniędzy zostało przetransferowane (pokazywane jako nałożony wykres słupkowy lub po najechaniu myszą)

Dodatkowe opcje[edytuj]

 • Zarządzanie saldami z wpłatą i wypłatą
 • Kompletna historia operacji
 • Zarządzanie bezpieczeństwem
 • Weryfikacja AML
 • Support

Istniejące giełdy[edytuj]

Istnieją polskie giełdy (z możliwością wymiany na PLN) jak i zagraniczne (np. na USD, EUR).

Uwagi[edytuj]

Nie trzymaj przez długi okres środków na giełdzie jeżeli to nie jest konieczne (gotowość do natychmiastowego użycia), ponieważ istnieje ryzyko ich utraty na wskutek włamania na konto lub cały serwis albo likwidację całej giełdy. Takie przypadki już istniały.

Niektóre giełdy fiat (wymiana na prawdziwe pieniądze) mogą wymagać weryfikacji użytkownika. Może to być określony limit cenowy. Polega to na podaniu danych osobowych i ich potwierdzenie, np. poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego. Ma to na celu ograniczenie nadużyć finansowych.

Profesjonalny handel ma na celu zdobycie dodatkowego zysku na różnicach cenowych kursu, tj, kup taniej, sprzedaj drożej. Cena Bitcoina waha się i można w danym okresie osiągnąć zysk, ale też stratę.

Bankomaty[edytuj]

Bitcoinomat

Więcej zdjęć

Inne[edytuj]

 • Za SMS
 • Automatyczne przeliczanie przez serwisy do obsługi płatności

Ogólnie o handlu[edytuj]

Sprawdzanie ceny[edytuj]