C/Dlaczego uczyć się języka C?

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< C
Popularność C i innych języków programowania

Język C został stworzony do pisania systemów operacyjnych. Obecnie jest językiem uniwersalnym. Pozwala na tworzenie wydajnych aplikacji. Może być stosowany na wielu architekturach i systemach operacyjnych. Stanowi także podstawę nowszych języków programowania. Wiele interpreterów języków skryptowych (PERL, PHP, Python, Ruby) zostało napisanych właśnie w C (z uwagi na przenośność i wydajność). Z tego powodu język C stał się swego rodzaju wspólnym mianownikiem wśród języków programowania.

Dlaczego język C a nie asembler?[edytuj]

Język C często żargonowo nazywany jest językiem średniego poziomu abstrakcji, co związane jest z faktem, że łączy on cechy charakterystyczne dla Asemblera(j. niskiego poziomu) czyli szybkość wykonania wygenerowanego kodu i wiele możliwości operacji niskopoziomowych(np. operacje na wskaźnikach) z możliwościami jakie daje programowanie wysokopoziomowe, czyli przede wszystkim abstrakcyjność samego kodu C, łatwość rozumienia go przez człowieka, zunifikowana składnia niezależna od platformy sprzętowej oraz szerokie możliwości dzielenia projektu na moduły i funkcje.

Dlatego też język C w obecnych czasach w dużej mierze wyparł Asembler oferując podobne profity przy zachowaniu zalet wysokiego poziomu.

Dlaczego język C a nie inny język?[edytuj]