Przejdź do zawartości

Cocoa/Pierwszy program - Witaj Świecie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

W ostatnim rozdziale utworzyliśmy namiastkę pierwszego programu, poprzez dodanie tekstu „Witaj Świecie” w oknie w Interface Buildera. Zapewnie czujesz się troszeczkę oszukany – w końcu nie napisaliśmy jeszcze ani jednej linijki kodu! Tym razem będzie inaczej. Ponownie zajmiemy się programem „Witaj Świecie”, ale napiszemy go przy pomocy prawdziwych, programistycznych instrukcji.

Najpierw jednak powinieneś poznać parę zasad pisania kodu w Cocoa. Otóż środowisko Cocoa oparte jest na kodzie napisanym w języku Objective-C, czyli rozszerzonej wersji C. Jeśli umiesz programować w C, Objective-C będzie dla Ciebie bardzo prosty do nauczenia. Podobnie, jeśli znasz C++, którego działanie oparte jest na tych samych podstawowych konceptach, co Obj-C. Nauka innych języków programowania także nie pójdzie w las – dzięki niej zrozumiałeś zapewne wiele aspektów, które okażą się pomocne przy poznawaniu Obj-C.

Jak sama nazwa wskazuje, Objective-C to wersja C zorientowana obiektowo (Object-Oriented Programming = OOP). Co ciekawe, osoby bez doświadczenia z programowaniem często o wiele lepiej radzą sobie z obiektami, niż Ci, którzy przechodzą z tradycyjnego programowania proceduralnego. Dzieje się tak, gdyż OOP naśladuje świat rzeczywisty, jest intuicyjne, a świat procedur został wymyślony i wymagał zapoznania się z jego ścisłymi zasadami.

W świecie rzeczywistym, każdy przedmiot (obiekt) ma swoje określone właściwości, takie jak wygląd, zapach oraz możliwe zastosowanie, użycie. Pomyśl teraz o codziennym parzeniu kawy. Zanim będziesz miał przyjemność jej wypicia, musisz wpierw wykonać określone czynności z użyciem różnych urządzeń. Nalewasz wody z kranu, czajnik podgrzewa ją do temperatury wrzenia, wsypujesz ziarnka kawy do filiżanki, dolewając gorącej wody itd.