Przejdź do zawartości

Cyfrowe filmowanie/Dźwięk

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Rodzaje

[edytuj]
  • Tło – czyli to, co dajemy na podkład np. muzyka w tle
  • Tło naturalne – odgłosy ptaków, szum wody, wiatru i inne
  • Komentarz – to co powiemy przez mikrofon (co potem miksujemy). Często zastępuje napisy w filmie.
  • Dialog/Monolog – to co mówią postacie w filmie.

Miksowanie dźwięku to łączenie ze sobą (synchronicznie) różnych źródeł dźwięku. Przy miksowaniu najważniejsze jest aby poziom głośności był dopasowany. Dźwięk pomaga także wbrew pozorom, montować film. Gdy obraz skolidujemy z dźwiękiem (jak w teledyskach) z jej rytmem, nie tylko pomoże ale i poprawi ogólny odbiór filmu.

Wstawianie głosu

[edytuj]

Dla widza często o wiele wygodniej jest by nie musiał czytać tekstu podczas odbioru obrazu. Muzykę można ściszyć, a głos lektora podgłosić, by wyglądało to bardziej profesjonalnie. Poniżej prezentujemy kilka sposób na utworzenie takiej ścieżki audio

'Mikrofon to najprostszy, najłatwiejszy oraz najbardziej czasochłonny sposób. Polega na tym, że mówimy do mikrofonu teksty, które potem wykorzystamy do filmu a potem je montujemy. W tym celu inwestujemy w program np. AudaCity lub jakiś systemowy środek, podsuwamy mikrofon pod nos i mówimy swoją kwestię. Kolejno, zatrzymujemy nagrywanie, wstawiamy plik dźwięku do edytoru wideo i tak aż gdy uzyskamy odpowiadającą nam ilość wstawek.

Inny sposób to mówienie swych kwestii podczas nagrywania materiału. - jest to mniej czasochłonne bo kwestie mówimy tyle ile trwa film, jednak jest to zarezerwowane dla osób choćby niejąkających się czy zapominalskich, gdyż bełkot lub ciągłe mówienie "yyy..." nie będzie wyglądać efektownie.

W razie ekstremalnych warunkach, zostaje nam czasem jedno - mechaniczny głos syntezy. Jeśli już musimy, to nie powinniśmy używać syntezatora IVONA, który jest ostatnimi czasy źle odbierany przez widzów.