Delphi/Komponenty
Komponenty są obiektami, za pomocą których można bardzo szybko tworzyć programy. Można je porównać do klocków, z których układa się program. Przy tworzeniu programu wszystkie komponenty są widoczne dla programisty. Komponentem jest formularz, komponentem jest przycisk, pole wprowadzania tekstu, przełączniki, menu programu i tak dalej.
W pasku komponentów znajdź komponent "Label" (oznaczony literą "A" w zakładce "Standard", jak na rysunku poniżej). Wybierz go (powinien się podświetlić), a następnie kliknij gdziekolwiek na swoim formularzu.
Komponent Label (czyli Etykieta) odpowiada w systemie Windows za wyświetlenie statycznego tekstu. W tej chwili dodałeś ten komponent do swojego formularza. Twój formularz zawiera w sobie jeden komponent Label o nazwie "Label1", zdefiniowany jako obiekt typu "TLabel" (spójrz w źródło formularza oraz na okienko Drzewka Obiektu). Możesz dodać dowolną liczbę etykiet, jeśli chcesz. Zauważ, że każda kolejna ma większy numer w nazwie ("Label1", "Label2", "Label3" itd.). Możesz zmienić nazwę etykiety, np. na "MojaEtykieta".
Po zmianie nazwy tekst etykiety zmienił się. Uruchom program. Wypadało by umieścić tam jakiś bardziej sensowny tekst, prawda? Analogicznie jak przy formularzu, za tekst etykiety odpowiada jej właściwość "Caption".
Jeżeli etykieta nie była wybrana, wybierz ją, klikając ją myszką na formularzu, lub wskaż ją w Drzewku Obiektu, lub wybierz w rozwijanej liście Inspektora Obiektów. Teraz zmień właściwość Caption etykiety na taką, jaką chcesz. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać, którego obiektu właściwości edytujesz!
Pozycję etykiety określają właściwości "Left" i "Top". Dzięki nim, możesz precyzyjnie ustawić swoją etykietę w pożądanym przez Ciebie miejscu.
Każdy komponent jest przodkiem (w sensie programowania obiektowego) obiektu TComponent. Niektóre komponenty mają dodatkowe właściwości, których nie mają inne.
Tworzenie programu polega w dużej mierze na dodawaniu do niego komponentów - klocków zapewniających funkcjonalność programu.
« Poprzednia lekcja | Spis treści | Następna lekcja » |