Dyskusja:Debian - uniwersalna instalacja/Wybór wersji systemu

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Wersje Debiana (fragment przeniesiony ze starego podręcznika "Wprowadzenie do systemu Debian")[edytuj]

Jak każdy system operacyjny, Debian się rozwija, i powstają nowe wersje. Jednak w Debianie istnieje pewien system wersji, który trzeba zrozumieć, aby wybrać właściwą dla siebie.

Najpierw spostrzeżenie, że Debian nie jest jednym systemem operacyjnym w ścisłym tego słowa znaczeniu. Składa się on z wielu pakietów (np. programów, bibliotek), które użytkownik może wybierać, dla przykładu jest wiele menedżerów okien (nie tylko KDE i GNOME).

Nowe pakiety, oraz ich najnowsze wersje zawierające nowe funkcje, trafiają do wersji eksperymentalnej. Po krótkim czasie, kiedy okaże się, że pakiet nie powoduje dużych problemów (np. uszkodzenie podstawowych pakietów zainstalowanych w systemie, albo podatność na ataki wirusów) albo te błędy zostaną naprawione, zostaje przeniesiony do wersji niestabilnej. Pakiety z tej wersji można już instalować, jednak mogą one nadal zawierać błędy i bardzo często są do nich wprowadzane poprawki, naprawiające te błędy (nieraz po kilku godzinach od zgłoszenia). Po pewnym okresie te pakiety mogą zostać skopiowane do wersji testowej (czyli pozostają również w wersji niestabilnej). Ta wersja jest zalecana dla domowych użytkowników - jest dość dobrze przetestowana, i nie zawiera większych błędów, równocześnie programy obsługują nowe funkcje. Po pewnym okresie rozwoju (zazwyczaj ok. 1-2 lata), testowa wersja staje się stabilną - nie trafiają do niej nowe pakiety, i nie są dodawane nowe funkcje, są tylko naprawiane błędy. Dystrybucja stabilna jest najlepsza na serwery. Oczywiście, powstaje wtedy nowa wersja testowa.

Po kolei:

  • pakiety eksperymentalne nie interesują zwykłych użytkowników
  • wersja niestabilna, jest to zbiór nowych pakietów; ta wersja nazywa się "sid"
  • wersja testowa - tutaj trafiają pakiety po wstępnym przetestowaniu, jest to wersja przygotowywana do wydania
  • wersja stabilna - ta wersja otrzymuje kolejny numerek, jest tworzona z wersji testowej po pewnym czasie przygotowań (stąd "testowa")

Którą wersję wybrać?[edytuj]

Obecnie mamy następujące wydania:

  • wheezy (7.0) - aktualna wersja testowa
  • squeeze (6.0) - aktualna wersja stabilna, wspierana
  • lenny (5.0) - starsza wersja stabilna systemu Debian, nadal wspierana

A co z "sid"? Sid nie ma swojego numeru; mogą go zainstalować osoby, które chcą mieć koniecznie najnowsze funkcje w programach, nawet kosztem zmniejszenia stabilności systemu. "wheezy", jak wspomnieliśmy, jest zalecana jako instalacja typu desktop, natomiast "squeeze" - w przypadkach, kiedy stabilność systemu jest najważniejsza (np. na serwerze).

Należy zwrócić uwagę na rozróżnienie pomiędzy wersją a wydaniem:

  • wersje są 3: stabilna, testowa oraz niestabilna
  • wydanie - jest to np. sarge, który po pewnym czasie rozwoju stał się wersją stabilną, jest to po prostu wersja Debiana wydana w określonym momencie (było już wiele takich wydań w historii tej dystrybucji).