Przejdź do zawartości

Dyskusja:Historia dla gimnazjum/Początek II wojny światowej

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Popraw ten tekst,tzn tak jak inne tematy!!!

Poczatek wojny to nie atak na Westerplatte lecz zbombardowanie Wielunia kilka minut wczesniej[edytuj]

Nalot na Wielun rozpoczal sie piec minut przed oddaniem pierwszych strzalow na Westerplatte. Niemieckie zrodla chetnie podaja te ogolnie wpojona swiatu wersje z Westerplatte, gdyz oznacza ona atak na cele wojskowe, podczas gdy pierwsze dzialania wojenne byly bestialskim atakiem na ludnosc cywilna (pierwszym obiektem, ktory zostal zbombardowyny byl szpital, oznaczony zreszta namalowanym na dachu duzym symbolem czerwonego krzyza). Atak na Wielun z wiadomych powodow podaja z pozniejsza godzina, lecz nie jest to prwadziwe. Wersję nalotu o 4.40 potwierdzają niektórzy świadkowie, którzy jeszcze teraz pamiętają dokładną godzinę niemieckiego ataku; zeznania naocznych świadków są niespójne (niektórzy pierwsze bomby słyszeli już o 4.20). Burmistrz Wielunia uważa prace kwestionujące pierwszeństwo tego miasta za „wesołą twórczość”.

Również historycy prof. Tadeusz Olejnik, prof. Leon Kieres i szef Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – pionu śledczego IPN – prof. Witold Kulesza – uważają, że Wieluń był miejscem rozpoczęcia II wojny światowej; jest to też teza powszechnie przyjęta w Polsce. Kulesza powiedział, że „W tym stanie rzeczy ustalony w toku polskiego śledztwa czas rozpoczęcia bombardowania Wielunia nabiera zasadniczego znaczenia, gdyż staje się elementem działania oczywiście podstępnego”.

Według Olejnika teza o ataku o 5.45 nie może być prawdziwa, ponieważ polska ludność nie zostałaby zaskoczona we śnie; trwająca godzinę kanonada artylerii obudziłaby każdego