Dyskusja:Linux/Dlaczego Linux

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Słuszny pov (;. Końcowemu użytkownikowi zależy na swobodnym korzystaniu z zasobów komputera, ograniczenia prawne mają znaczenie dla osób pokroju pana od GNU (;. Microsoft wprowadził darmowe licencjonowanie dla uczniów i studentów - mogą korzystać za darmo. Dążenie do uzależnienia jest raczej wyssane z palca, zrobili po prostu taki system który łatwo opanować (;, standardy Microsoftu, to de facto pułapka licencjonowania dla GNU/Linuksa. Nie możesz odinstalować niektórych składników Windowsa: ciekawe czy jakbyś chciał wymontować głośniki z telewizora uwzględnili by Ci gwarancję w przypadku zniszczenia ich (;. Odnośnie Office'a, to istnieje alternatywny OpenOffice i ma się nie źle, Microsoft Office nie jest dostarczany z Windowsem. Komercyjni producenci oprogramowania piszą programy dla Windows, Microsoft im tego nie zabrania.

Brak dostępu do źródła Windowsa jest IMHO na korzyść Microsoftu, bo nie łatwo znaleźć dziurę w oprogramowaniu przez przeciętnego Kowalskiego, oczywiście konsekwencją jest dziurawe oprogramowanie, ale kto by się przejmował (;.

Jeśli już oskarżamy Microsoft o zły system operacyjny, to warto zwrócić uwagę np. na błędy architektury systemu operacyjnego. Nie koniecznie oskarżać Windowsa o to jak się nie robi systemów operacyjnych, ale na korzyść UNIX'ów/Linuksów, że są bardzo bezpieczne, nie ma zagrożeń związanych z trojanami i robakami, a wirusy to rzadkość. Nie napisano w artykule o sterownikach (; a to strasznie bolący temat dla niektórych użytkowników Linuksa.

amastah 09:34, 27 paź 2008 (CET)

Może rzeczywiście mnie trochę poniosło ;) przyznaję się: jestem wielkim zwolennikiem otwartego oprogramowania i zagorzałym przeciwnikiem działań prowadzonych przez Microsoft® dlatego będę zawsze wybielał Linuksy i oczerniał Łindołsy; nie jestem przekonany, czy można zneutralizować punkt widzenia w tym przypadku, lepiej usunąć artykuł, co nie wpłynie znacząco na ogół treści. --Pedros.lol 19:57, 1 lis 2008 (CET)[odpowiedz]
Nie oprę się jednak pokusie, aby wysnuć kilka kontrargumentów, pomimo świadomości, że być może nie wniosą one zbyt wiele do dyskusji. W każdym razie piszemy na Wikibooks - można więc w każdej chwili usunąć, co jest niebywałą zaletą projektów opartych o GNU ;) a więc:
  • rzeczywiście - zwykły użytkownik o nazwisku Kowalski interesuje się jedynie tym, aby oprogramowanie działało - w skrócie mówiąc ma gdzieś licencje i nic nie robi sobie z ograniczeń prawnych (zob. piractwo komputerowe) - można usunąć z artykułu większość o licencjach, zostawiając ogólniki.
  • Darmowe wersje dla uczniów i studentów moim skromnym zdaniem = dążenie do uzależnienia już od dziecka ;) porównanie tutaj do pierwszej, darmowej działki byłoby może nadużyciem, w każdym bądź razie po studiach będzie trzeba za oprogramowanie do którego się przyzwyczailiśmy zapłacić (przynajmniej teoretycznie - znów zob. piractwo komputerowe ;)
  • Czy łatwo opanować systemy Windows®? Jeśli masz na myśli łatwość użytkowania, to ciekaw jestem, jak oceniany byłby Windows vs np. Ubuntu czy Mandriva przez kogoś, kto pierwszy raz styka się z komputerem. Np. dla mnie opanowanie Windows i Ubuntu przez moją rodzinę sprowadza się w tym samym stopniu do wzywania mnie, gdy pojawiają się problemy - IMO tu nie ma różnicy między systemami.
  • Co do odinstalowywania składników - porównanie Windows® z telewizorem jest trafne i też nie radzę usuwać głośników, chyba że potrafimy czytać z ruchu warg (zauważmy jednak, że obraz wciąż istnieje, a system bez IExplorera® już niestety nie;) a teraz poważnie, jeżeli mielibyśmy tak na to patrzeć, to Windows, jak to ktoś porównał, jest niczym samochód, którym możesz co prawda jeździć, ale musisz używać takiego a takiego paliwa, radia, pokrowców na fotele, wycieraczek, żarówek, itp., wymiana jakiejś części równa się zniszczeniu pojazdu. Nie możesz nawet zajrzeć pod maskę, nie łamiąc prawa/licencji. Nikt nie może nim jeździć oprócz Ciebie (bez łamania prawa/licencji).
  • Nie oskarżam Microsoft o zły system, wręcz przeciwnie, zobacz do pierwszego akapitu modułu: Pewne jest, że systemy Windows® działają i to działają dobrze, nie będziesz miał z nimi problemów na większości sprzętów - jestem jedynie przeciwnikiem działań, jakie ta firma prowadzi, a o co chodzi? O pieniądze oczywiście - reszta to dodatki.
  • O sterownikach, a w zasadzie o ich braku dla Linuksów ;) jest wzmianka w innym module.

--Pedros.lol 20:00, 19 lis 2008 (CET)[odpowiedz]

Szkoda, że nie chcesz dopracować tego artykułu, poniżej zamieszczam twoją poprawioną przeze mnie wersję (niekompletną (-;), jak chcesz to popraw po swojemu i wstaw to do modułu (-:


Odpowiedź na pytanie: Dlaczego Linux? sprowadza się w głównej mierze do odpowiedzi na pytanie, "Dlaczego nie inny system operacyjny ?". Poniżej postaramy się przedstawić kilka uwag uświadamiających pewne fakty, pomocne w przejściu na wolne oprogramowanie.

Licencjonowanie[edytuj]

Na tle innych systemów operacyjnych, Linux jest w kompromisie pomiędzy otwartym a zamkniętym oprogramowaniem.

Licencja systemów Windows®[edytuj]

Trzeba sobie uświadomić, że nikt nie może kupić systemu Windows® czy pakietu biurowego Office®, jedynie możemy kupić licencję na korzystanie z tych programów. Konsekwencją tego jest:

  • Licencja Windows® typu OEM dotyczy jednego komputera, nie wolno przenosić zainstalowanego systemu na inny komputer.
  • Licencja Windows® dotyczy jednego użytkownika, nie wolno udostępniać oprogramowania innym osobom.
  • Licencja Windows® zezwala na pobieranie i przetwarzanie danych technicznych komputera przez oprogramowanie Microsoft w celu "poprawy produktów i dostarczenia spersonalizowanych usług i technologi".

W kontraście do istniejącej sytuacji prawnej systemu Windows®, istnieje możliwość z darmowego korzystania tego systemu w celach edukacyjnych (por. MSDN_Academic_Alliance).

Licencja GNU/GPL[edytuj]

Licencję GNU General Public License możemy streścić jako:

  • Wolność do uruchamiania programu w dowolnym celu.
  • Wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb.
  • Wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu.
  • Wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń.

Na licencji GNU/GPL są wydawana wszystkie dystrybucje Linuksa.

Licencja BSD[edytuj]

Najbardziej liberalna licencja w świecie wolnego oprogramowania. Oprogramowanie udostępnione na licencji BSD posiada wolności licencji GNU/GPL a w dodatku pozwala dołączać oprogramowania do zamkniętego oprogramowania (pod pewnymi warunkami). Najpopularniejszymi systemami wydanych na licencji BSD są:

  • FreeBSD
  • NetBSD
  • OpenBSD
  • Minix

Szybkość działania[edytuj]

Szybkość działania systemu operacyjnego jest rzeczą bardzo subiektywną.

Windows®[edytuj]

Prawidłowością firmy Microsoft jest to, iż każda kolejna wersja systemu Windows działa dużo wolniej od poprzednika na tym samym komputerze.

Linux[edytuj]

BSD[edytuj]

Dostępność oprogramowania[edytuj]

Windows®[edytuj]

Linux[edytuj]

BSD[edytuj]

Obsługiwany sprzęt[edytuj]

Windows®[edytuj]

Linux[edytuj]

BSD[edytuj]

Bezpieczeństwo[edytuj]

Windows®[edytuj]

Linux[edytuj]

BSD[edytuj]

Zastosowanie w biznesie[edytuj]

Windows®[edytuj]

Linux[edytuj]

BSD[edytuj]

Zobacz też[edytuj]