Dyskusja:Organiczna technika studiowania/GSP

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Właściwie Główny System Pamięciowy to temat na osobną wikiksiążkę, póki co jednak umieszczam to tutaj. Zachęcam do dyskusji na ten temat - jeżeli próbujesz stworzyć własną Matrycę, zachęcam do podzielenia się doświadczeniami, czy wątpliwościami. Osobiście jestem pod wrażeniem GSP i możliwości jakie daje, np. pozwala zapamiętać rozkład talii kart w kolejności (2x54 karty!), zwiększa współczynnik IQ w testach, gdzie należy zapamiętywać duże liczby, pozwala na zapamiętanie długich telefonów, terminów i godzin spotkań, dat, wydarzeń, urodzin, imienin, rocznic... wszystko co jest związane z liczbami, ale nie tylko. Systematycznie będę rozwijał ten moduł, aby przedstawić wszystkie możliwości GSP. --Pedros.lol 05:20, 1 kwi 2006 (UTC)

ad. Powielanie Matrycy sposób pierwszy[edytuj]

Powiedzcie mi, czy jest sens wypunktowania zakładek dla liczb 100 - 1000. Osobiście mam taką listę przydatnych słów, jednak nie jestem pewien, czy na łamach tej eksiążki miałoby to jakiś cel. W każdym razie zaoszczędziłoby to innym znajdywania własnych zakładek. Czekam więc na sugestie w tej sprawie. --Pedros.lol 13:05, 5 kwi 2006 (UTC)

Odnosnie do zakladek: 43 RóżaNiec sie chyba nie zgadza, poza tym 61 YeTi - nie wspomniasz nigdzie wczesniej o literze Y (wiem ze, w wyrazie Yeti brzmi jak J) /bartek/

Rzeczywiście, już poprawiłem swój głupi błąd. Co do Y, to pamiętaj że mamy tu do czynienia z alfabetem fonetycznym, liczy się więc wymowa głoski, nie jej zapis. Z tego względu np. dla zakładki 69 JeeP, gdzie chodzi o samochód terenowy, nie jest to zbyt fortunny wyraz, trudno jednak znaleźć inny w języku polskim. Możesz użyć np. okrzyku JuPi!, ale musisz jakość skonkretyzować obraz, np. wyobrażając sobie wykrzykującego Jupi! człowieka, ewentualnie możesz użyć nazwiska Anny Marii JoPek. Nie obawiaj się używać wyjątków od podanej reguły, ważne aby dla ciebie obraz w umyśle był jak najbardziej wymowny. --Pedros.lol 16:11, 16 maj 2006 (UTC)


zamiast polskiego j powinno być sz/cz/ż/rz/dż itp[edytuj]

GSP bazuje na wymowie a nie na literach! Oryginalnie z języku angielskim używa się m.in. litery j jako 6, która jest wymawiana zupełnie inaczej niż po polsku! https://en.wikipedia.org/wiki/Mnemonic_major_system zawiera listę dźwięków. Głoska /j/ używana jest jedynie jako wypełniacz razem z /h/ i /w/ (ł) i samogłoskami.