Przejdź do zawartości

Dyskusja:Programowanie/Programowanie funkcyjne

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Najnowszy komentarz napisał(a) 17 lat temu Noisy w wątku C++ to nie język funkcyjny

Neutralny punkt widzenia

[edytuj]

Coś mi się ten wstęp nie zgadza z zasadą neutralnego punktu widzenia. Skoro języki funkcyjne są takie wspaniałe, to czemu nie są powszechnie używane do pisania programów? Może dlatego, że zazwyczaj są wolniejsze, gdyż jeśli chodzi o optymalizacje to obszar języków imperatywnych jest lepiej zbadany. No i skoro mamy te czyste funkcje, które zależą tylko od argumentów, to w jaki intuicyjny sposób można stworzyć generator liczb losowych? A jak wygląda kwestia interakcji z użytkownikiem, skoro i tutaj wynik funkcji odczytującej dane zależy nie tylko od argumentów, ale także stanu wejścia. Może i faktycznie języki funkcyjne są fajowe (sam pisałem jedynie w ELispie więc o czystych funkcjach wiem niewiele), ale może trochę więcej krytycyzmu wobec tego jakże ciekawego paradygmatu? -- mina86 (talk)

Jeśli chodzi o neutralny punkt widzenia, to chyba rzeczywiście jest tu jeden problem. Odnośnie interakcji z użytkownikiem, generacji liczb losowych, itp. - np. w Haskellu do tego celu wykorzystano monady i użycie ich do przeprowadzenia operacji we-wy nie nastręcza większych problemów. Przykładowo, żeby wygenerować losową liczbę wystarczy wpisać: number <- randomRIO (1::Int, 100).

C++ to nie język funkcyjny

[edytuj]

Z tego co mi sie wydaję, to C++ nie należy do języków funkcyjnych. Owszem ma on te mechanizmy, ale to ze względu na dziedziczenie po C. C++ jest językiem orientowanym obiektowo... i nazywanie go językiem funkcyjnym to zbrodnia!! Noisy 18:51, 9 mar 2007 (CET)Odpowiedz