Dyskusja wikipedysty:37.108.9.175/Logowanie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
User with smile.svg

Zarejestrowanie się w wikibooks umożliwia:

 • ustawienie swoich własnych preferencji korzystania z wikibooks, a wśród nich: sposób wyświetlania wyników wyszukiwania, domyślnie przeszukiwane przestrzenie nazw, zmiana schematu kolorów, układu pomocy, sposobu prezentacji tekstu, wielkości grafik, opcji edycji itp.;
 • obserwowanie zmian na interesujących Cię stronach;
 • ułatwia dostęp do listy Twoich edycji;
 • przy pisaniu tekstów będziesz widoczny/widoczna na liście ostatnich zmian i w historii edycji strony nie pod swoim adresem IP, lecz pod wybranym przez siebie podpisem;
 • uzyskujesz w ten sposób możliwość edycji swojej osobistej strony w wikibooks, którą możesz wykorzystać w dowolny sposób (pod warunkiem, że nie łamie to zasad);
 • możesz wysłać e-mail do innego zarejestrowanego użytkownika z jego strony na wikibooks, pod warunkiem, że oboje podaliście swój adres e-mail;
 • możesz korzystać z dodatkowych narzędzi ułatwiających pracę.

Procedura logowania się i zakładania konta[edytuj]

Procedura zakładania konta w wikibooks wygląda następująco:

 • w prawym górnym rogu należy kliknąć na link Załóż nowe konto
 • pojawi się okno zakładania konta (rys. 1)
 • tu najpierw trzeba przepisać tekst z rysunku, który zostanie wylosowany (dla każdego jest inny) do pola pod tym rysunkiem (7 na rys. 1)
 • potem musimy wypełnić pola „login” (czyli nasz pseudonim) (8 na rys. 1), „hasło” i „powtórz hasło” (9 na rys. 1)
 • wypełnienie pola „e-mail” (10 na rys. 1) oraz wybranie opcji „zapamiętaj hasło” (11 na rys. 1) jest opcjonalne
 • na koniec pozostaje nacisnąć „załóż nowe konto” (12 na rys. 1), po wciśnięciu przycisku można od razu przystąpić do pracy (jest się od razu zalogowanym)

Zwiększenie dostępnych możliwości po założeniu sobie konta objawia się wizualnie poprzez dodanie nowych zakładek i zwiększenie liczby linków u góry ekranu, nad zakładkami. W szczególności pojawia się link z naszym pseudonimem (pierwszy od lewej strony, przy ikonce ludzika), który jest linkiem umożliwiającym edycję naszej strony osobistej. W podanym przykładzie nasz pseudonim to „Harry lp”. Pozostałe nowe linki (rys. 2) umożliwiają kolejno:

 • przejście do naszej osobistej strony dyskusyjnej
 • wejścia na stronę naszego własnego brudnopisu
 • do okna zmian preferencji
 • do listy obserwowanych przez nas stron w serwisie
 • do kompletnej listy naszych edycji
 • ostatni link służy do wylogowania się z serwisu
UWAGA
Aby procedura zalogowania zakończyła się sukcesem, musimy koniecznie mieć włączone akceptowanie tzw. ciasteczek (ang. cookies) w naszej przeglądarce.

Oprócz tego procedura zakładania konta może zakończyć się niepowodzeniem, gdy:

 • wybraliśmy „login”, pod którym już ktoś wcześniej się zarejestrował
 • pomyliliśmy się przy wpisywaniu powtórzenia hasła

Opcjonalne podanie adresu e-mail (ale dopiero po przejściu przez procedurę jego weryfikacji) spowoduje umożliwienie wysyłania i otrzymywania e-maili poprzez formularz z poziomu oprogramowania MediaWiki. Podany adres e-mail nie jest udostępniany publicznie. Jest on kodowany przez oprogramowanie w taki sposób, że nawet administratorzy serwisu nie mają do niego bezpośredniego dostępu. Podanie adresu nie grozi zatem zalewem spamu ani publicznym ujawnieniem prawdziwej tożsamości. Procedura weryfikacji adresu polega na odesłaniu e-maila, który system automatycznie wysyła na podany adres.

Kliknięcie na „zapamiętaj hasło” (11 na rys. 1) spowoduje, że po zakończeniu pracy w serwisie ciasteczko, które jest zapisywane na naszym twardym dysku, nie zostanie usunięte – dzięki czemu przy następnym wejściu do serwisu będziemy rozpoznawani automatycznie i nie będziemy musieli się ponownie logować. Nie należy jednak tej opcji włączać, gdy pracujemy na komputerze, do którego dostęp mają osoby, którym nie możemy zaufać (np. w kawiarence internetowej).

Gdy z jakichś przyczyn system nie rozpoznaje Cię automatycznie, możesz zawsze kliknąć na link Zaloguj się. Ukaże Ci się wtedy okno logowania (rys. 3). Zalogowanie polega na podaniu wcześniej zarejestrowanego loginu i hasła (2 na rys. 3), ewentualnie kliknięciu opcji „Zapamiętaj hasło” (3 na rys. 3) i kliknięciu na klawisz „Zaloguj się” (4 na rys. 3).

W przypadku, gdy właściciel konta zapomniał hasła, ale zdecydował się podać i zweryfikować swój adres e-mail, może kliknąć na „Wyślij mi nowe hasło” (5 na rys. 3). Oprogramowanie automatycznie wyśle to nowe hasło na zarejestrowany wcześniej adres e-mail.

Wewnętrzne komunikaty użytkowników[edytuj]

Rys. 4: komunikat „Masz nowe wiadomości”

Jak już napisano wcześniej, po założeniu konta użytkownik ma możliwość otrzymywania wewnętrznych komunikatów. Otrzymanie takiego komunikatu jest sygnalizowane przez pojawienie się u góry strony, zaraz pod zakładkami, dużego pomarańczowego szablonu z tekstem „Masz nowe wiadomości”. (rys. 4) Szablon ten pojawia się w momencie, gdy ktokolwiek napisze coś na stronie dyskusyjnej danego użytkownika.

Po ujrzeniu tego szablonu wystarczy kliknąć na słowa „nowe wiadomości”, aby przejść do własnej strony dyskusyjnej i przeczytać ów wewnętrzny komunikat. Dopóki się tego nie zrobi, szablon ten będzie się pojawiał na każdej nowo otwieranej stronie.

W wikibooks istnieje zwyczaj witania nowych zarejestrowanych użytkowników poprzez wpisanie specjalnego komunikatu dla „początkujących” na ich stronę dyskusyjną. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że niedługo po założeniu sobie konta ujrzysz szablon „Masz nowe wiadomości”.

Jak zmienić swoje preferencje?[edytuj]

Po zalogowaniu się należy kliknąć na Preferencje. W formularzu mamy szereg opcji, które w większości „tłumaczą się same”, ale których sens poznasz z czasem używania wikibooks. Po wybraniu swoich preferencji należy kliknąć na Zapisz preferencje i system będzie używał ich automatycznie po każdym Twoim zalogowaniu. W razie wątpliwości można zawsze wrócić do standardowych ustawień przez kliknięcie na Preferencje domyślne.

Więcej o swoich preferencjach na wikibooks można przeczytać tutaj: Personalizacja.

Jak korzystać ze swojej strony osobistej?[edytuj]

Strona ta otwiera się po kliknięciu na link zatytułowany wybranym przez siebie loginem. Można ją edytować tak samo jak każdą inną stronę po kliknięciu na link Edytuj na górze strony. O tym, jak formatować edytowany tekst, można przeczytać w Formatowaniu tekstu na wikibooks. Na swojej stronie można umieszczać, co się chce, pod warunkiem, że jest to zgodne z ogólnymi zasadami oraz zasadami dot. prywatnej strony użytkownika, obowiązującymi w polskiej wikibooks.

Kategoria:Pomoc

en:Help:Logging in