Ekoogrodnictwo/Rośliny użytkowe/Maliny

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
<< Rośliny ozdobne - Spis treści - Zwierzęta w ogrodzie >>
MALINA

Uprawa - Wskazówki biologiczne - Zbiór - Odmiany



Malina właściwa
Wymagania środowiskowe
Wymagania glebowe: dość żyzna gleba, lekko kwaśna
Wymagania świetlne: wymaga dużego nasłonecznienia
Wymagania wodne: nie może być zalewana
Nazwa systematyczna
Rubus idaeus
Systematyka Wikispecies
Galeria Wikimedia Commons

Uprawa[edytuj]

Krzewy malin naturalnie rozmnażają się przez rozrastanie podziemnych rozłogów, z których wyrastają nowe pędy. Z tego względu maliny mają skłonność do tworzenia gęstych zarośli. Może być to niekorzystne dla uprawy z dwóch powodów. Po pierwsze, gęsto rosnące krzewy konkurują między sobą o wodę i składniki odżywcze, co prowadzi do słabszego owocowania. Po drugie, jeśli choroba zaatakuje jeden krzew, łatwo przenosi się na pozostałe.

Tworzeniu zarośli można przeciwdziałać, przesadzając nowo wyrastające maliny na dalsze miejsce. Można też zablokować rozrastanie się korzeni, wkopując przeszkodę (np. płytę falistą z polietylenu) na głębokość ok. 70 cm na granicy terenu przeznaczonego dla malin.

Miejsce uprawy[edytuj]

Maliny najlepiej sadzić w miejscach nasłonecznionych. Wymagają dość żyznej gleby o odczynie lekko kwaśnym (pH ok. 6,5). Odpowiednie są lessy, gleby piaszczysto-gliniaste i lekkie gliny. Do uprawy malin nie nadają się zarówno ciężkie gliny, jak i piaski.

Siew/sadzenie[edytuj]

Maliny sadzi się późną jesienią (koniec października/początek listopada) lub wczesną wiosną. Po zasadzeniu jesienią należy przyciąć pędy tuż nad gruntem (wiosną wyrosną nowe). Należy też usypać kopczyki z ziemi, aby chronić korzenie sadzonek przed przemarznięciem.

Wskazówki biologiczne[edytuj]

Jako przedplon stosuje się kapustę, buraki, wykę lub rzepak. Nie należy sadzić pomidorów, ziemniaków, bakłażanów ani papryki ze względu na obecność grzybów i wirusów szkodliwych dla korzeni malin.

Zbiór[edytuj]

Tradycyjne odmiany malin owocujące na pędach dwuletnich dojrzewają latem (od lipca do początku sierpnia). Odmiany owocujące na pędach jednorocznych owocują latem i jesienią. Malina dojrzewa stopniowo, wymaga wielokrotnego zbioru.

Odmiany[edytuj]

  • owocujące na pędach dwuletnich:
    • Malling Jewel
    • Canby
    • Beskid
  • owocujące na pędach jednorocznych („powtarzające”):
    • Polka
    • Polana
    • Pokusa

<<<Rośliny ozdobne --- Rośliny użytkowe --- Zwierzęta w ogrodzie>>>