Emacs/Psychoterapeuta

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

ELIZA to stworzony w latach 60. program chatbota, który wykorzystuje dopasowywanie wzorców i proste przetwarzanie języka, aby naśladować rozmowę z psychoterapeutą.

Oto jak używać ELIZA w GNU Emacs:

możesz rozpocząć rozmowę z ELIZĄ, wpisując w Emacsie „M-x doctor”. Spowoduje to otwarcie nowego bufora z chatbotem ELIZA. Zazwyczaj jest on wbudowany w GNU emacs i nie trzeba żadnych dodatkowych kroków, jeśli z jakiś powodów to nie działa, Zainstaluj pakiet „doctor.el” w konfiguracji Emacsa. Możesz to zrobić, dodając następujący kod do pliku „.emacs” lub „init.el”:

(require 'doctor)

Aby rozpocząć rozmowę, po prostu wpisz wiadomość do ELIZA i naciśnij „Enter”. ELIZA odpowie komunikatem opartym na swoich regułach dopasowywania wzorców.

Możesz kontynuować rozmowę, wpisując więcej wiadomości i naciskając „Enter” po każdej z nich. ELIZA odpowie na podstawie treści Twoich wiadomości i własnych zasad.

Aby wyjść z rozmowy, wpisz „bye” i naciśnij „Enter”. ELIZA odpowie komunikatem zamykającym, a okno czatu zostanie zamknięte.

Należy pamiętać, że ELIZA jest stosunkowo prostym chatbotem, a jego odpowiedzi nie zawsze mogą być trafne lub pomocne. Jednak może to być fajny sposób na eksperymentowanie z przetwarzaniem języka naturalnego i poznanie historii programowania komputerowego.