Fotografia/Wyzwalacz migawki

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Wyzwalanie migawki – czyli akt rejestracji zdjęcia – wykonuje się zwykle przy pomocy specjalnego przycisku, który znajduje się na ogół w prawej, górnej części obudowy aparatu. Przycisk ten jest generalnie dostosowany do robienia zdjęć z ręki.

Przy wykonywaniu zdjęć ze statywu lub aparatu unieruchomionego w inny sposób nie zaleca się stosowania ręcznego przycisku wyzwalania migawki, lecz zamiast tego skorzystanie z samowyzwalacza. Ma to szczególne znaczenie przy wykonywaniu zdjęć z długimi czasami ekspozycji. Naciskanie klawisza w momencie wykonywania zdjęcia może bowiem wywołać wstrząs, dający na zdjęciu efekt poruszenia lub nawet nieco zmienić wcześniej pieczołowicie przygotowaną pozycję aparatu. Ponadto zastosowanie samowyzwalacza umożliwia też wykonywanie autoportretów, zdjęć grupowych razem z fotografem oraz przy zastosowaniu pilota zdjęć z aparatem zamocowanym w miejscu, do którego nie można podejść (np. zdjęcia płochliwych zwierząt, zdjęcia z aparatem zamocowanym w nietypowym miejscu, zdjęcia z ukrycia) Samowyzwalacz w większości aparatów działa zwykle w dwóch trybach:

  • opóźnionym – większość aparatów pozwala na ustawienie opóźnienia od 2 do 30 sekund,
  • z autopilotem – zasięg autopilotów wynosi zwykle od 2 do 10 m.

Możliwe jest też kombinowanie obu tych trybów – tzn. wykonywanie zdjęć jednocześnie z autopilotem i opóźnieniem.

W pierwszym przypadku wykonanie zdjęcia wygląda następująco:

  • ustawiamy aparat na statywie lub innym solidnym podłożu
  • ustawiamy kadr, parametry ekspozycji i wszystkie inne opcje działania aparatu
  • przełączamy aparat w tryb samowyzwalacza oraz czas opóźnienia na odpowiednią długość
  • naciskamy klawisz spustu migawki tak jak zawsze, po czym sprawdzamy szybko ostatni raz, czy nie doszło do zmiany pozycji aparatu
  • odchodzimy od aparatu i czekamy aż samowyzwalacz zadziała, co da się stwierdzić po charakterystycznym dźwięku trzasku migawki.

W drugim przypadku (z użyciem pilota) – wszystko przebiega tak samo, tyle że nie musimy naciskać spustu migawki, a zamiast tego naciskamy klawisz na pilocie.

Gdy wykonujemy autoportret czy zdjęcie grupowe, na którym my również mamy być uwiecznieni, musimy ustawić takie opóźnienie, aby spokojnie zdążyć ustawić się w kadrze. Gdy wykonujemy zdjęcie bez nas w roli głównej i zależy nam tylko na uniknięciu wstrząsu, możemy ustawić bardzo krótki czas opóźnienia.