Przejdź do zawartości

Fretki

50% Status
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Fretki

[edytuj]

Masz fretkę lub rozważasz zakup tego małego zwinnego drapieżcy? Zyskujące sobie coraz większą popularność fretki nie są takimi zupełnie zwykłymi zwierzątkami domowymi, dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie należy zapoznać się z faktami na ich temat i dobrze swoją decyzję przemyśleć.

Miejsce dla fretki

[edytuj]

Fretki są ciekawskie i kochają rozrabiać. Codziennie potrzebują 2 do 3 godzin wybiegu i zabawy, dlatego też zaleca się zakup nie jednej, a dwóch lub więcej fretek. Pozostając bez nadzoru mogą natknąć się w mieszkaniu na różne niebezpieczeństwa, dlatego też pod nieobecność właściciela zaleca się trzymanie ich w klatce. Jej wymiary dla jednego osobnika wynosić powinny minimalnie 1,5 x 0,8 x 0,8 m, dla większej ilości zwierząt naturalnie więcej. Do wyposażenia klatki, poza miskami na karmę i wodę, należą także kuweta, domek do spania, ręczniki lub koce, hamak oraz zabawki, także takie dające możliwość wspinaczki.

Wskazówki dotyczące hodowania fretek

[edytuj]

Możesz trzymać fretki zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz w klatce lub wolierze. Fretki codziennie powinny mieć zagwarantowany ruch przez około 2-3 godziny. Przyda Ci się więc wybieg. Możesz zabrać fretki na spacer – do ogródka albo miejskiego parku – zawsze prowadź je na smyczy! Fretki są bardzo żywotne i psotne, nigdy nie ułożysz fretki całkowicie. Fretka nie powinna nigdy być wychowywana w samotności. Przygarnij przynajmniej jeszcze jednego dodatkowego osobnika!

Pożywienie

[edytuj]

Fretki nie są gryzoniami, tylko drapieżnikami! W związku z tym ich naturalna dieta składa się głównie z mięsa. Zawartość białek w ich pożywieniu powinna wynosić więcej niż 30% i powinny to być oczywiście białka zwierzęce. Istnieją trzy podstawowe rodzaje pokarmu dla fretek:

Sucha karma: Specjalną suchą karmę dla fretek oferuje wiele marek, na przykład Ferret lub Versele-Laga, także wysokowartościowa karma sucha dla kociąt będzie dla fretek odpowiednia. Karma mokra: Fretki uwielbiają karmę mokrą dla kotów, doskonale sprawdzi się na przykład Animonda. Istnieje także karma mokra specjalnie dla fretek. Świeży pokarm: Karmienie fretek jedynie mięsem prowadzi do niedoborów, dlatego należy w ich diecie koniecznie uwzględniać także, że: w jadłospisie fretki poza mięsem na samej górze stać powinny papryka, ogórek, ryż oraz smakołyki dla kotów. należy zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanych przez fretki płynów, regularnie wymieniając wodę na świeżą. Pielęgnacja Do pielęgnacji fretki należy przede wszystkim codzienne czyszczenie kuwety, regularna wymiana ręczników oraz naturalnie utrzymywanie w czystości misek z wodą i pokarmem. Fretka sama czyści sobie futerko, wiosenną i jesienną jego wymianę możesz wspomóc wyczesywaniem luźnej sierści miękką szczotką. O to, jak najlepiej wyczyścić fretkom uszy i obcinać pazurki, zapytaj lekarza weterynarii, z pewnością pokaże Ci jak to robić.

Opieka zdrowotna

[edytuj]

Fretki powinny być raz do roku szczepione, co najmniej przeciwko wściekliźnie oraz nosówce.

Przed zakupem fretki wskazane jest szczegółowe doinformowanie się o jej potrzebach, przyzwyczajeniach i charakterze, nie tylko poprzez literaturę fachową, ale także poprzez rozmowy z właścicielami fretek. Także związki hodowlane i ugrupowania miłośników fretek powinny udzielać informacji tego typu.