Fryzjerstwo/Akcesoria
Gumki do włosów
[edytuj]Włosy są dość delikatną materią i najlepsze czym się można kierować to: im mniej, tym lepiej. Każdorazowe związywanie włosów lub spinanie grozi ich połamaniem lub nawet wyrywaniem, zwłaszcza jeśli nasze akcesoria posiadają metalowe części lub inne sztywne części. By zminimalizować uszkodzenia, najlepszym z możliwych wyborów to związywanie ich w warkocz i luźny kok kolejno, gumką materiałową i satynową gumką - upięcie włosów w dwie wcześniej wymienione fryzury chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiernym rozdwajaniem. Jeśli jest konieczność używania spinek, lepiej dla Twoich włosów będzie jeśli użyjesz tych plastikowych.
Szczotki do włosów
[edytuj]Najprostszy podział szczotek: ze względu na użyty materiał materiał oraz funkcje.
Szczotki do włosów dzielimy przede wszystkim na okrągłe lub płaskie. Okrągłe są używane głównie do modelowania, przy suszeniu włosów oraz do optycznego zwiększania objętości włosów. Szczotki płaskie służą głównie do rozczesywania włosów oraz masażu skóry. Szczotki włosowe są popularnymi przyrządami do pielęgnacji włosów.
ogólnie dostępne na rynku modele rękojeści są wykonane z drewna, bambusa, kauczuku, aluminium i stopów metali, plastiku i innych tworzyw sztucznych.
Włosie w szczotkach może być:
- naturalne – np. wykonane ze szczeciny zwierzęcej dzika, borsuka
- sztuczne – najczęściej z nylonu plastiku, winylu, metalu
- mieszane
droższe modele mają właściwości antystatyczne, antybakteryjne, są odporne na działanie wysokiej temperatury, posiadają funkcję jonizacji, która chroni włosy przed elektryzowaniem i nadaje im połysku. Najnowszej generacji szczotki pokryte są stopami minerałów(turmalin, ceramiki i innych związków,(np nanosrebro), które wpływają na kondycję i wygląd włosów.
Czyszczenie
[edytuj]Jak wiadomo o każdą właność trzeba dbać. Poniżej uproszczona procedura oczyszcza szczotki:
- przynajmniej raz w tygodniu usunąć włosy oraz zabrudzenia ze szczotki, na przykład przy użyciu wykałaczki. Nnależy jednak zrobić to dokładnie, gdyż w przeciwnym wypadku możemy się narazić na zarazki, bakterie i na inne pasożyty; wszelkie tego typu miejsca sprzyjają rozwijaniu się chorób oraz szerzeniu się insektów, które ze szczotki mogą się później dostać na nasze włosy
- po usunięciu włosów i zabrudzeń należy umyć szczotkę; najlepiej użyć do tego ciepłej wody wraz z szamponem - dzięki czemu pozbędziemy się wszystkich zarazków i brudw, którego nie udało nam się usunąć za pomocą wykałaczki.
- przynajmniej raz na dwa tygodnie szczotkę należy odkazić; użyj do tego słabego roztworu wody utlenionej, spirytusu salicylowego albo innego środka antyseptycznego; tego typu zabieg da nam pewność, że na naszej szczotce nie ma żadnych pasożytów ani niebezpiecznych bakterii.
Nożyczki
[edytuj]Przed zakupem zastanów się nad rodzajem nożyczek fryzjerskich - czy będą służyć do standardowych operacji, do degażowania czy z wygiętymi ostrzami do cięcia ślizgiem.
- Rozmiar- Duże nożyce np. o rozmiarze 6,5 przeznaczone są do większych, męskich dłoni i tnie się nimi zwykle długie włosy. Mniejsze rozmiary- 5,0 i 5,5 to rozmiar dostosowany do drobniejszych, kobiecych dłoni oraz bardziej precyzyjnych cięć.
- Stal – najlepiej, żeby była nierdzewna i hartowana a szlif wykonany w technice laserowej.
- waga - nożyczki powinny być przede wszystkim lekkie. Takie nożyczki nie zmęczą tak Twojej dłoni i nie obciążą kciuka, nawet podczas wielogodzinnej pracy.