Fryzjerstwo/Pielęgnacja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Podstawy[edytuj]

 1. Dieta - Wszelkie niedobory organizmu w pierwszej kolejności odbijają się na kondycji naszych włosów, dlatego jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszych jest odpowiednia dieta.
 2. Systematyczność
 3. Różnorodność - Tak jak nasze pożywienie nie powinno być monotonne, tak składniki którymi odżywiamy nasze włosy powinny być możliwe jak najbardziej różnorodne.
 4. Delikatność
 5. Ochrona

Mycie[edytuj]

 1. Zawsze rozczesuj włosy przed myciem - ograniczy plątanie się włosów oraz pasma będą rozdzielone, dzięki czemu woda i szampon łatwiej wnikną pomiędzy każdy włos. Mycie będzie dokładniejsze.
 2. Wybierz odpowiedni szampon - szampon to jeden z najbardziej podstawowych kosmetyków, dlatego zanim sięgniemy po jakikolwiek produkt, zapoznajmy się najpierw z naszymi włosami.
 3. Odpowiednia ilość szamponu - Do umycia krótkich lub średnich włosów wystarczy mniej więcej ilość wielkości orzecha włoskiego. Spieniamy go najpierw w mokrych dłoniach i nakładamy obiema rękami. Wtedy unikniemy zaaplikowania szamponu tylko w jedno miejsce na głowie, więc umyjemy całą skórę głowy równomiernie.
 4. Rozcieńcz szampon - szampony są ogółem mocniejszymi roztworami niż odżywki dlatego żeby ograniczyć ich działanie, należy je rozcieńczyć.
 5. Delikatnie ugniataj i masuj - włosów nie powinno się trzeć, szarpać, czy drapać paznokciami bo to naruszy ich strukturę. Nie zapominaj również o oczyszczaniu skóry głowy, którą delikatnie myjemy wykonując okrężne, płynne, wolne ruchy opuszkami palców. Szczególną ostrożność należy zachować po skończonym myciu gdy włosy są mokre - stają się szczególnie wrażliwe na otoczenie.
 6. Letnia woda - Gciepła woda rozszerza łodygę włosa, a gorąca dodatkowo - niszczy go. Ponadto wzmacnia działanie gruczołów łojowych, co w konsekwencji prowadzi do częstszego przetłuszczania się włosów. Do ostatniego płukania włosów użyj zimnej wody, która zamknie łuski włosa. Jednakże, woda nie może być bardzo zimna/lodowata ponieważ może wyziębić cebulki włosowe i spowodować nadmierne wypadanie.
 7. schnięcie - kiedy to możliwe pozwólmy wyschnąć włosom naturalnie, jeśli to niemożliwe, wybierzmy suszarkę z termoregulacją. Warto je wysuszyć przed pójściem spać – mokre włosy są bardzo delikatne, więc w czasie nocy ich struktura może zostać uszkodzona.

Szampon[edytuj]

Przyjrzyjmy się teraz szamponom. Dobry szampon do codziennej pielęgnacji nie powinien zawierać mocnych detergentów typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Same w sobie nie są szkodliwe.,może się jednak przyczyniać do szybszego przetłuszczania, ponieważ wysuszając mocno skórę głowy, pobudza się gruczoły łojowe, które produkują więcej sebum niż normalnie.

Odżywanie[edytuj]

Wieloletnie badania i obserwacje potwierdzają tezę[potrzebny przypis] że dieta uboga w witaminy z grupy B sprawia, że włosy są ogólnie słabsze, a także wcześniej pojawia się siwizna. Szczególnie niebezpieczne są niedobory biotyny, czyli witaminy H, kwasu foliowego (witaminy B3), kwasu was pantotenowego (witaminy B5) oraz kwasu para aminobenzoesowego (PABA). Często w organizmie brakuje miedzi, cynku, żelaza i selenu – to też przyspiesza proces siwienia włosów.

Ochrona[edytuj]

Skóra głowy[edytuj]

Szczotkowanie[edytuj]

Zapuszczanie[edytuj]