GIMP/Instalacja programu

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wymagania[edytuj]

Program GIMP obsługuje wszystkie wersje Windows NT, czyli od XP (z dodatkiem Service Pack 3) do ósemki oraz Linux (musi mieć jednak środowisko graficzne w wersji co najmniej GNOME 2 lub KDE 3.2) i Mac OS X. Wskazany jest również co najmniej 128 MB RAM [1]

W innym źródle [2] zalecają dodatkowo wartości:

 • procesor wielordzeniowy
 • Rozdzielczość 1024x768 pikseli
 • 300 MB miejsca na dysku
 • 1 GB pamięci wirtualnej
 • Opcjonalnie: OpenCL

Instalacja[edytuj]

Windows[edytuj]

 1. We wszystkich wersjach Windows instalacja będzie przebiegać podobnie. Klikamy w ten link i pobieramy program.
 2. Zapisujemy plik na pulpicie lub w jakimkolwiek innym miejscu.
 3. Uruchamiamy plik instalacyjny. Zazwyczaj przed pojawieniem się kreatora, pojawi się okienko zabezpieczające. Klikamy w przycisk „Uruchom” i zaczynamy Instalację. Jest ona bardzo prosta (zwłaszcza jeśli już wcześniej samemu instalowałeś/aś inne programy), więc nie będziemy jej tu opisywać. Polega głównie na naciskaniu „Dalej >”.

Linux[edytuj]

W większości dystrybucji (w szczególności Debian-owe i jego pochodne) jest już zainstalowany. By otrzymać najnowsze i aktualne wersje pakietów przeznaczonych dla tych systemów należy posłużyć się menedżerem pakietów:

sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

Pierwsza komenda uaktualnia listę pakietów, druga z kolei instaluje pakiet GIMP [Uwaga: potrzebne połączenie z internetem]. Następnie należy jeszcze potwierdzić, iż chce się zainstalować pakiet GIMP i pakiety zależne – po chwili można się cieszyć zainstalowanym programem.

Konfiguracja[edytuj]

W zasadzie program działa bezproblemowo zaraz po instalacji, można tylko nieco przyspieszyć działanie aplikacji:

 1. Wchodzimy w Edycja-->Preferencje--> sekcja Środowisko.
 2. Tutaj mamy kilka opcji do przydzielania różnych zasobów dla GIMP-a:
  • Minimalna liczba poziomów cofnięć - jak sama nazwa wskazuje, tu podajemy liczbę dozwolonych cofnięć operacji na obrazie w czasie pracy z programem. W zasadzie ich liczbę ogranicza tylko nasz dysk twardy i pamięć (dlatego nie ustawiać nie więcej niż 100).
  • Maksymalna pamięć dla historii działań - przy ustawianiu powyższego, decyzję uzgadniamy jednocześnie z tym parametrem. Im więcej pamięci RAM dla tego elementu, tym szybciej (teoretycznie) powinno powyższe działać. W wypadku gdy mamy słaby komputer (spełniamy tylko minimalne wymagania lub nieco więcej) najlepiej tej opcji nie ruszajmy.
  • Rozmiar pamięci podręcznej kafli - definiuje rozmiar pamięci RAM dla samego programu. Im jej więcej, tym rzadziej będzie wykorzystywania pamięć wirtualna która jak wiadomo, jest zdecydowanie wolniejsza.
  • Liczba używanych procesorów - opcja dotyczy procesorów wielordzeniowych. Ustawiamy ją zgodnie z faktycznie posiadaną ilością (w Windows można to sprawdzić programem "informacja o systemie" lub podobnym, w linuksie programem lshw).


Przypisy