Przejdź do zawartości

GnuPG/Mozilla Thunderbird

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

W tym module zaprezentujemy tworzenie i szyfrowanie wiadomości e-mail w programie Mozilla Thunderbird. Zakładam że posiadasz już GnuPG i skonfigurowany program pocztowy (czyli że możesz już za niego pomocą odbierać i tworzyć wiadomości). Jeśli spełniasz te wymagania - zabieramy się do roboty!

Pierwszym krokiem jest instalacja Enigmail, który umożliwia bardzo proste korzystanie z funkcjonalności OpenGPG, nie musząc znać skomplikowanej składni wywołań programu GPG. Instalujemy go z poziomu menedżera dodatków - Narzędzia -> Dodatki, wystukanie nazwy programu w wyszukiwarce oraz kliknięcie przycisku Zainstaluj. Program poprosi nas o ponownie jego uruchomienie. Po restarcie naszym oczom pokazuje się nowa zakładka w menu - OpenGPG

Generacja kluczy[edytuj]

Do działania wtyczki niezbędna okaże się generacja nowych kluczy. Kliknij w OpenGPG->Zarządzanie kluczami->Generowanie->Nowa para kluczy

W nowym oknie uzupełniamy wszystkie dane (zakładka ważność klucza):

  • pole “szyfr” - Hasło zabezpieczające klucz prywatny. Hasło powinno być odpowiednio skomplikowane.
  • Klucz traci ważność - domyślnie ustawione jest na 5 lat, my jednak zalecamy okres o nieco krótszy np. rok.

W drugiej zakładce "zaawansowane" możemy określić rozmiar oraz typ klucza. Obecnie najsilniejszym szyfrowaniem jest RSA, który może zostać złamany metodą brute-force jedynie przy pomocy komputerów kwantowych.

Kliknijmy na przycisk "wygeneruj klucz". Po utworzeniu klucza, spyta nas o to, czy chcielibyśmy utworzyć certyfikat - posłuży on do unieważnienia klucza. Wybieramy odpowiedź twierdzącą, wybieramy lokalizację pliku oraz wpisujemy wcześniej ustalone hasło.