Przejdź do zawartości

Gry karciane/Bum

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
« Gry karciane
Gry karciane
Gry karciane

Bum
»

Gracze Gracze[edytuj]

W tej grze może brać udział od dwóch do więcej osób.

Talia Talia[edytuj]

Do tej gry używa się pełnej talii kart (52 karty). Najstarszą kartą jest as, natomiast najmłodszą dwójka.

Zasady Zasady[edytuj]

Na początku każdemu graczowi rozdaje się po siedem kart. Pozostałą część talii układa się koszulką do góry na środku stołu. Żeby wygrać grę należy pozbyć się wszystkich kart.

Gracz po lewej stronie rozdającego wykłada dowolną kartę. Każdy kolejny gracz musi dołożyć odpowiednik tej karty pod względem koloru lub wartości.

Jeśli któryś z graczy nie ma odpowiedniej karty do dorzucenia, musi dobrać ją z kupki na stole. Będzie musiał tak długo ją dobierać, aż podniesie odpowiednią kartę. Jeśli zdarzy się, że po wzięciu całej kupki nie znajdzie tam potrzebnej karty może zrezygnować z gry. Wtedy do gry przystępuje kolejna osoba.

Kiedy wszyscy przy stole mieli już okazję zagrać lub spasować, ogląda się wyłożone karty i sprawdza, kto dorzucił najstarszą (czyli asa). Gracz, który ją położył, ma prawo rozpocząć kolejną rozgrywkę. Jeśli wystąpił remis pod względem wartości karty, wygrywa osoba, która swoją kartę wyłożyła jako pierwsza.

Gra trwa do tego momentu, aż jeden z graczy pozbędzie się wszystkich kart, zostając tym samym zwycięzcą rozdania.

W rozgrywce można zastosować system punktacji. Na koniec rozdania każda przegrana osoba ogląda pozostałe w ręku karty i liczy punkty. Za każdą figurę otrzymuje się 10 punktów, za każdego asa 1 punkt, natomiast za każdą inną kartę - liczbę punktów odpowiadającą jej wartości. Na koncie zwycięzcy rozdania zapisuje się punkty za karty pozostałych graczy.