Gry karciane/Kuku

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
« Gry karciane
Gry karciane
Gry karciane

Kuku
»

Kuku - to prosta i szybka gra karciana podobna do Kenta i wymagająca spostrzegawczości - polegająca na skolekcjonowaniu kart.

Gracze Gracze[edytuj]

Gra dla 2 lub więcej graczy.

Talia Talia[edytuj]

W zależności od ilości graczy mała lub duża talia kart, lub kilka talii.

Zasady Zasady[edytuj]

Celem gry jest skompletowanie trzech takich kart pod względem koloru albo figur.

Każdemu z graczy rozdaje się po 3 karty, a graczowi siedzącemu po lewej stronie rozdającego - 4. Reszta kart nie pełni już żadnej roli w grze.

Wygrywa gracz, który ma trzy karty tej samej wartości lub w takim samym kolorze oraz pierwszy wykrzyknie słowo: "kuku!". Jednak na tym gra się nie kończy. Po rozdaniu kart pozostali gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara przekazują sobie po jednej nadmiarowej karcie (niekoniecznie tę samą kartę). Wymieniają się do momentu, aż pozostanie ostatnia osoba, która nie zdobyła "Kuku". Ostatnia osoba która nie zgłosiła posiadania trzech jednakowych kart może obronić się przed przegraną odgadując karty innych graczy (którzy w zależności od zasad deklarują lub nie typ zebranych przez siebie kart: "kolor" lub "figury").

Wariant: Kuku dobierane[edytuj]

Gracz, który wcześniej oddał kartę i ta następnie została mu przekazana z powrotem może wymienić kartę - bierze ją z wierzchu talii nieuczestniczącej w grze.

Wariant: Kuku bite[edytuj]

Zasady gry w kuku bite są jak w zwykłej wersji, z tą różnicą, że jeśli ostatni gracz nie odgadnie koloru bądź figury danej osoby, musi przyjąć karę w postaci bicia kartami po ręce. Jakie to będzie bicie zależy od wylosowanej przez gracza karty - wyciągniętej z reszty talii. Ilość uderzeń zależy od wartości karty (od 1-As do 13-Król). Siła bicia zależy od koloru:

  • kier - bardzo mocne ("krwiste") uderzenia;
  • karo - mocne uderzenia;
  • trefl - najsłabsze uderzenia;
  • pik - anulacja kary;

Wariant: Kuku na rozkazy[edytuj]

Osoba przegrana, która nie odgadnie kart drugiej osoby musi wykonać w ramach kary rozkaz (rozsądny w wykonaniu) - np. fikołka.