Przejdź do zawartości

Gry karciane/Menażeria

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
« Gry karciane
Gry karciane
Gry karciane

Menażeria
»
Menażeria polega na przyporządkowaniu graczom nazw zwierząt

Menażeria to najprawdopodobniej gra francuska, popularna jest w Anglii gdzie nosi również nazwę "Zwierzęta". Celem gry jest zebranie wszystkich kart. Przydatne w grze są także kartka i długopis.

Gracze Gracze[edytuj]

W tej grze może brać udział 2 lub więcej osób - im więcej tym ciekawiej.

Talia Talia[edytuj]

Do tej gry używa się minimum jednej (najlepiej dwóch) pełnej talii kart (52 karty).

Zasady Zasady[edytuj]

Na początek każdy z graczy wybiera nazwę zwierzęcia, która jest długa (najlepiej dłuższa niż 5 liter) i trudna do wypowiedzenia. Po wybraniu = każdy musi zapisać tą nazwę na małej karteczce, a tą złożyć lub zwinąć w rulonik, a następnie włożyć je do jakiegoś pojemnika, czapki w celu wykonania losowania. Każdy z graczy następnie wyjmuje kartkę, głośno odczytuje nazwę zwierzęcia jakim pozostanie do końca rozgrywki. Wszyscy gracze muszą zapamiętać nazwy nie tylko swoje, ale i innych graczy - bowiem będzie to kluczowe w dalszej grze.

Wszystkie karty są rozdawane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po jednej, począwszy od gracza siedzącego po prawej stronie rozdającego. Liczba kart w rozdaniu nie ma większego znaczenia. Jednak żaden zawodnik nie może patrzeć na swoje karty, ale po prostu trzymać je zakryte w stosie zamkniętym.

Grę rozpoczyna gracz na lewo od rozdającego - odwraca pierwszą kartę ze swojego stosu, rozpoczynając swój stos oodkryty. Kolejni gracze odkrywają po jednej karcie. Jeśli w dowolnym momencie, jakikolwiek gracz zauważy, że u innego gracza znajduje się taka sama karta (co do starszeństwa lub koloru), musi trzykrotnie powiedzieć głośno nazwę zwierzęcia wylosowaną przez tego gracza. Gracz który wykona to jako pierwszy, zdobywa kartę odkrytą przez przeciwnika i wkłada ją na spód swojego odkrytego stosu. Jeżeli gracz wykrzyknie złą lub błędną nazwę, oddaje wszystkie swoje odkryte karty graczowi, którego nazwę pomylił lub wypowiedział.

Zwycięzcą zostaje gracz, któremu uda się zebrać wszystkie karty.