Przejdź do zawartości

Informatyka dla gimnazjum/Strony kodowe

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Z początku niektórzy polscy informatycy upierali się przy stwierdzeniu, że nikomu nie są potrzebne tzw. polskie litery na komputerze i najlepiej po prostu przyzwyczaić się do czytania i pisania tekstów, w których "ą" zastąpione jest literą "a", "ę" - "e" itd. Taki system nie miał jednak szans przyjąć się w powszechnym zastosowaniu. Aby rozwiązać tę niedogodność powstały różne strony kodowe, czyli tablice ASCII, w których zamieniono niewystępujące w danym języku znaki specjalne na te, które potrzebne są w danym języku.

Strony kodowe zostałe przygotowane przez międzynarodową organizację ISO (skrót od "International Oranization for Standardization", strona internetowa organizacji - www.iso.org) I wszyscy żyliby długo i szczęśliwie, gdyby nie fakt, że pewna mała firma z Redmond wymyśliła sobie wprowadzenie własnych stron kodowych, innych niż te przygotowane przez ISO. I tak, np. w Polsce używa się głownie dwóch stron kodowych: ISO-8859-2 i Windows-1250. Różnice między nimi przedstawia poniższa tabelka:

[tu jest tabelka ale zapisana w HTML, nie wiem jak ja tu zapisac :) ]

Konsekwencje tych różnic dają się dość łatwo odczuć. Na pewno każdemu dość często zdarza się odwiedzać stronę internetową, na której zamiast polskich znaków diakrytycznych widzi tzw. krzaczki. Jest to wynik użycia złego kodowania, który dość często zdarza się początkującym webmasterom. Należy jednak pamiętać, że obowiązującym standardem zapisu polskich czcionek jest standard ISO-8859-2 i to w nim powinniśmy kodować np. nasze listy email.