Przejdź do zawartości

Informatyka dla gimnazjum/Wysyłanie listów

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Pisząc list powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze pola, które pojawiają przy tworzeniu wiadomości:

  • From: (Od:) - jest to pole określające nadawcę wiadomości, czyli nas. Może to być sam adres poczty elektronicznej, jak również adres wraz z imieniem i nazwiskiem. Zazwyczaj występuje w postaci Imię Nazwisko <moj@adres.mailowy.pl>. Zwróćmy uwagę na polskie znaki diaktryczne. Z pewnością mogą one wystąpić w imieniu i nazwisku. Teoretycznie mogą wystąpić również w adresie, lecz rzadko który klient poczty, a także konfiguracja domen i serwerów, pozwala na to. W praktyce spotykamy adresy, w których polskie znaki zostają zastąpione ich łacińskimi odpowiednikami.
  • To: (Do:) - to pole określa odbiorcę wiadomości. Możemy tu wpisać więcej niż jeden adres.
  • Cc: (Kopia:) - Tutaj umieszczamy adresatów, do których chcemy wysłać kopię wiadomości. Przykładowo, wysyłając list do Dyrekcji Szkoły z prośbą o przyznanie obiadów, w polu To: umieścimy Dyrektora Szkoły, zaś w polu Cc: - wychowawcę. Dzięki temu unikniemy bałaganu - odbiorcy wiedzą, do kogo skierowany jest list, a kto jedynie otrzymuje kopię. Gdybyśmy umieścili i Dyrektora i wychowawcę w polu To:, mogliby pomyśleć, że składamy podanie do obu, my zaś chcemy jedynie poinformować wychowawcę, że takie podanie składamy.
  • Bcc: (Ukryta kopia:) - w tym polu umieszczamy dodatkowych odbiorców wiadomości, którzy otrzymają ten list bez wiedzy adresata (osoby w polu To:). Tak więc adresat otrzymawszy list zobaczy, że list został wysłany tylko do niego, tymczasem otrzymają go również i inne osoby, wymienione w polu Bcc:.

Do listu możemy dołączać załączniki. Załącznikami mogą być jakiekolwiek pliki - z tekstem, grafiką czy dźwiękiem. Powinniśmy pamiętać że wysyłanie dużych plików może trwać dużo czasu.

Odpowiadamy na list pod cytatem, oddzielając własne odpowiedzi od cytatów przedmówcy. Przykładowa odpowiedź na list może wyglądać tak:

Janek Kowalski napisał:
> Byłem w piątek na imprezie. Mówię Ci, było niesamowicie. Poznałem
> świetnego faceta.

Jak ma na imię?
 
> Dzień później, wyobraź sobie, wpadłem na niego w kawiarence pod
> moim blokiem. Zbieg okoliczności?

Być może... któż to wie?
Napisz o nim coś więcej.

Buziaki,
Tomek