Przejdź do zawartości

Informatyka dla szkoły podstawowej/Excel

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na tej lekcji zostanie omówiony program Excel, gdzie możemy tworzyć takie rzeczy jak rachunki czy wykresy. Tutaj zostanie opisana najnowsza wersja Excela, pochodząca z 2007 roku.


O Excelu

[edytuj]

Excel to program, gdzie możemy tworzyć rachunki, wykresy i analizować dane. Jest on jednym z programów z pakietu Microsoft Office. Innym podobnym programem jest z pakietu OpenOffice Calc. Różnią się tylko wyglądem i ustawieniami. Podobnie co do innych, starzych wersji Excel ma zmieniony wygląd, podobny do Worda.

Budowa arkusza kalkulacyjnego

[edytuj]

Arkusz kalkulacyjny składa się z komórek. w każdej komórce można coś wpisać. Każda komórka ma swój adres. Poszczególne kolumny są oznaczone literami, a wiersze (linie) liczbami, tak więc komórka o adresie A5 jest w kolumnie A i wierszu 5.

Formuły i funkcje

[edytuj]

W komórce tabeli możemy wpisać nie tylko same dane, ale również formuły. Formuła zaczyna się od znaku równości "=". Po nim wpisujemy różne działania matematyczne np.

=5+2*4

Zauważmy że po wciśnięciu enteru w komórce pojawił się wynik. Jeśli chcesz zobaczyć formułę kliknij na komórkę tabeli. Formuła pokaże się w polu powyżej.

Możemy również do formuły wpisać adresy jakiś komórek, tworząc wyrażenia algebraiczne np.

=5+a2

Komputer obliczając tą formułę pod a2 podstawi zawartość tej komórki.

Funkcje służą do ułatwiania tworzenia formuł np. zamiast wpisywać

=a1+a2+a3+a4+a5+a6

możemy wpisać

=SUMA(a1:a6)

Klawiatura do Excela

[edytuj]

Na Excelu po komórkach poruszamy się strzałkami. Ale gdybyśmy chcieli dojść od razu z komórki na przykład G25 do U43, to możemy znaleźć na pasku menu takie miejsce, gdzie jest napisane G25. Klikamy na nie i piszemy U43. Żeby potwierdzić klikamy Enter. Istnieją także skróty klawiszowe, ale nie będziemy się nimi zajmować.

Wykresy

[edytuj]

Gdy już się zapoznaliśmy z Excelem, to warto nauczyć się kilku ważnych funkcji. Tutaj zostanie omówione tworzenie wykresów. Poniżej znajduje się instrukcja obsługi tworzenia wykresów:

  1. W komórkach piszemy dane, na przykład, wzrost naszych pieniędzy z kieszonkowego.
  2. Klikamy na kategorie wstawianie i na wykres.
  3. Bierzemy z listy wykresów liniowy i klikamy.
  4. Wybieramy pierwszą wersje i tak już mamy wykres.

Oczywiście możemy dopisywać dane, do wykresu, zmienić wygląd i robić jeszcze inne ustawienia, nawet, możemy zmienić wykres na inny, na przykład na kolumnowy lub kołowy.