Informatyka dla szkoły podstawowej/Excel

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na tej lekcji zostanie omówiony program Excel, gdzie możemy tworzyć takie rzeczy jak rachunki czy wykresy. Tutaj zostanie opisana najnowsza wersja Excela, pochodząca z 2007 roku.


O Excelu[edytuj]

Excel to program, gdzie możemy tworzyć rachunki, wykresy i analizować dane. Jest on jednym z programów z pakietu Microsoft Office. Innym podobnym programem jest z pakietu OpenOffice Calc. Różnią się tylko wyglądem i ustawieniami. Podobnie co do innych, starzych wersji Excel ma zmieniony wygląd, podobny do Worda.

Budowa arkusza kalkulacyjnego[edytuj]

Arkusz kalkulacyjny składa się z komórek. w każdej komórce można coś wpisać. Każda komórka ma swój adres. Poszczególne kolumny są oznaczone literami, a wiersze (linie) liczbami, tak więc komórka o adresie A5 jest w kolumnie A i wierszu 5.

Formuły i funkcje[edytuj]

W komórce tabeli możemy wpisać nie tylko same dane, ale również formuły. Formuła zaczyna się od znaku równości "=". Po nim wpisujemy różne działania matematyczne np.

=5+2*4

Zauważmy że po wciśnięciu enteru w komórce pojawił się wynik. Jeśli chcesz zobaczyć formułę kliknij na komórkę tabeli. Formuła pokaże się w polu powyżej.

Możemy również do formuły wpisać adresy jakiś komórek, tworząc wyrażenia algebraiczne np.

=5+a2

Komputer obliczając tą formułę pod a2 podstawi zawartość tej komórki.

Funkcje służą do ułatwiania tworzenia formuł np. zamiast wpisywać

=a1+a2+a3+a4+a5+a6

możemy wpisać

=SUMA(a1:a6)

Klawiatura do Excela[edytuj]

Na Excelu po komórkach poruszamy się strzałkami. Ale gdybyśmy chcieli dojść od razu z komórki na przykład G25 do U43, to możemy znaleźć na pasku menu takie miejsce, gdzie jest napisane G25. Klikamy na nie i piszemy U43. Żeby potwierdzić klikamy Enter. Istnieją także skróty klawiszowe, ale nie będziemy się nimi zajmować.

Wykresy[edytuj]

Gdy już się zapoznaliśmy z Excelem, to warto nauczyć się kilku ważnych funkcji. Tutaj zostanie omówione tworzenie wykresów. Poniżej znajduje się instrukcja obsługi tworzenia wykresów:

  1. W komórkach piszemy dane, na przykład, wzrost naszych pieniędzy z kieszonkowego.
  2. Klikamy na kategorie wstawianie i na wykres.
  3. Bierzemy z listy wykresów liniowy i klikamy.
  4. Wybieramy pierwszą wersje i tak już mamy wykres.

Oczywiście możemy dopisywać dane, do wykresu, zmienić wygląd i robić jeszcze inne ustawienia, nawet, możemy zmienić wykres na inny, na przykład na kolumnowy lub kołowy.