Informatyka dla szkoły podstawowej/Inne systemy operacyjne

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Mimo że Windows jest najpopularniejszy (według statystyk w Polsce 98,4% komputerów podłączonych do internetu), istnieje wiele innych systemów:

  • Linux - wolne oprogramowanie (Open Source), tj. można je za darmo używać i rozpowszechniać. Posiada wiele odmian (dystrybucji) - z czego każda zawiera inne oprogramowanie. Jest odmianą systemu Unix (mimo że stworzony całkiem od początku). Programy dla systemu Windows można tam odtworzyć programem Wine oraz Mono (choć nie wszystkie programu działają w ten sposób), a programy Linuksowe na Windows za pomocą programu Cygwin lub od Windows 10 z zainstalowaną aktualizacją rocznicową za pomocą wbudowanego Windows Subsystem for Linux.
  • Mac OS X - stworzony przez firmę Apple. Przeznaczony tylko na komputery typu Macintosh (w skrócie Mac), które od zwykłych różnią się jedynie tym, że są produkowane tylko i wyłącznie przez Apple. Instalacja systemu na innych komputerach jest nielegalna.
  • ReactOS - system, który ma być zgodny z systemem Windows, choć rozpowszechniany jako system wolny (darmowy). System mimo 20 lat pracy nadal jest we wczesnej fazie rozwoju. Pozwala uruchomić wiele programów przeznaczonych dla systemu Windows.
  • BSD - odmiana systemu Unix stworzona na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley. Stosowany głównie w serwerach i superkomputerach.