Informatyka dla szkoły podstawowej/Krótka historia komputera

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Komputery to (ang. computer, od łac. computare - liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) to maszyna elektroniczna, przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

Pierwszy komputer[edytuj]

Historia komputera rozpoczyna się w 1834 roku. Brytyjczyk Charles Babbage wymyślił mechaniczną maszynę liczącą. To urządzenie nigdy nie zostało zbudowane, ponieważ nie było materiału. Dopiero w 1946 roku został zaprojektowany ENIAC (zdjęcie po prawej). To urządzenie miało 42 blaszane szafy, które miały 3 metry wysokości. Komputer ten ważył 30 ton.

Internet[edytuj]

Pierwszy zalążek internetu powstał 1960 roku i nazywał się Arpanet. Z Arpanetu korzystało tylko wojsko amerykańskie. Jego ideą było stworzenie sieci komputerowej bez centrum, którego zniszczenie unieruchamia całą sieć. W 1980 Internet przeniósł się na uczelnie, a z czasem, gdy powstały komputery osobiste, można było wykorzystać internet w domu. W 1990 Tim Berners-Lee uruchomił pierwszą stronę WWW. W roku 1991 internet przyszedł do Polski[1]. Internet jest ogólnoświatowy (m.in. dzięki satelitom i kablom położonym na dnie oceanu).

Windows[edytuj]

Systemów operacyjnych było naprawdę wiele. Przed nim był DOS. Pierwszym systemem stworzonym przez firmę Microsoft, który odniósł sukces, był Windows 3.x, powstały w 1990. 5 lat później powstał Windows 95, który stał się najpopularniejszym systemem na świecie. Kolejnymi wersjami z serii Windows 9x były: Windows98 i Windows Me, a z serii Windows NT były Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 i Windows 10.

Zobacz też[edytuj]

 Zobacz głównie: Czym są komputery? (podręcznik Informatyka dla gimnazjum).

Przypisy