Informatyka dla szkoły podstawowej/Sieci i Internet

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na tej lekcji zostanie omówiony Internet i jej obsługa za pomocą przeglądarki Internet Explorer.

Historia internetu[edytuj]

Czym jest sieć komputerowa[edytuj]

Sieć to połączenie między komputerami, umożliwiające wymianę informacji (np. plików, stron internetowych).

Czym jest Internet[edytuj]

Internet to ogólnoświatowa sieć komputerów. Jest zbudowana tak samo jak sieć lokalna, z tym że obiega cały świat. Wyraz ten pisze się z dużej litery, ponieważ jest nazwą własną.

Zapytasz pewnie, po co tworzyć sieci lokalne jeśli jest internet?

  1. Aby podłączyć komputery do internetu
  2. z powodu większych prędkości: w Polsce połączenia internetowe to średnio 1-2Mb/s (choć istnieją usługi 120Mb/s, ale są one srogie, i dostępne tylko w dużych miastach). Za to prędkość sieci lokalnych przewodowych (za pomocą kabli) to 100Mb/s lub 1000Mb/s (zależy od karty sieciowej zainstalowanej w komputerze), a bezprzewodowych zwykle do 54Mb/s (jest to zależne od użytych anten i odległości)

Strony internetowe[edytuj]

Przegladarka Firefox 2.0

Najczęściej przy pomocy Internetu przeglądamy strony internetowe, za pomocą przeglądarki internetowej. Najpopularniejsze to:

  • Internet Explorer - Program Microsoftu, dostępny domyślnie w systemie operacyjnym Windows.
  • Mozilla Firefox - Najpopularniejsza w Polsce. Cechuje się obsługą dodatków.
  • Opera - Jednocześnie przeglądarka internetowa i program pocztowy. Od 2013 roku oparta na silniku Google Chrome
  • Google Chrome - stworzona przez Google - firmę znaną głównie z wyszukiwarki internetowej. Cechuje się kompaktowym interfejsem i prędkością działania

Są one podobne w obsłudze. Na górze znajduje się pasek menu. Występują tam strzałki Wstecz i Dalej, przycisk Odśwież, Strona główna (przenosząca do strony startowej) oraz pole na wpisanie adresu strony internetowej. Często pojawia się również pole wyszukiwania oraz pasek kart umożliwiający otwarcie wielu stron jednocześnie. Często jest również pasek zakładek lub pasek ulubionych, służący do zapamiętywania najczęściej odwiedzanych stron.

Więcej[edytuj]

Więcej informacji dotyczących internetu znajdziesz w dziale Co to jest Internet?, lub w innych książkach o tematyce informatycznej.