Informatyka dla szkoły podstawowej/Word

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na tej lekcji zostanie omówiony najpopularniejszy edytor tekstu Word. Tutaj zostanie omówiona najnowsza wersja Worda, pochodząca z 2007.


Czym się różni Word od WordPada?[edytuj]

Word zawiera znacznie więcej funkcji niż WordPad. Jest składnikiem pakietu Microsoft Office. Można za jego pomocą robić niedostępne w WordPadzie rzeczy, takie jak: tworzenie tabel, WordArt, obrazki Clipard.

Microsoft Office Word 2007[edytuj]

Microsoft Office Word 2007 to pełna nazwa programu, która została tutaj omówiona. W przeciwieństwie od innych, starszych wersji, ten znacznie różni się wyglądem. Różnice nimi są:

  • Zamiast całych mas ikonek znajdujemy wstążkę z kateogriami.
  • Przycisk pakietu Office. Znajduje się w lewym górnym rogu i ma znak kółeczka. Tam znajdujemy takie opcje jak: nowy, otwórz, zapisz, drukuj i inne.

Podstawowe elementy[edytuj]

Program Word posiada wszystkie opcje z WordPadu. Nie będą tutaj opisane te elementy. Jednak należy oznaczyć kilka różnic i dodatków.

  • Gdy jest wyrównanie tekstu, oprócz opcji: wyrównaj do lewej, środka, prawej znajduje się opcja wyjustuj czyli wyrównaj od lewej do prawej.
  • Układ. Te elementy nie znajdują się tak jak w programie WordPad tylko są inaczej ustawione.
  • Niektóre elementy znajdują się w Przycisku pakietu Office.
  • Kolory są zupełnie inaczej ułożone. Są poukładane po odcienach, a na dole są te, które głównie są używane.

Tabele[edytuj]

Tutaj nie wszystkie opcje zostaną opisane. Jedną z ważnych jest opcja tabela. Znajduje się w kategorii: wstawianie. Gdy chcemy stworzyć tabele to naciskay na ikonkę i ustawiamy, ile chcemy komórek. Poruszamy się po nich strzałkami. Po ich pojawieniu, pojawia się kategoria Narzędzia tabel. Tam możemy zmienić wygląd tabeli.

WordArt[edytuj]

Inną ciekawą opcją jest WordArt. Też znajduje się w kategorii: wstawianie. Klikamy na nazwę WordArt lub na ikonkę i wybieramy sobie widok. Po wybraniu pojawia się pole, gdzie piszemy tekst i zmieniamy czcionkę (o ile chcemy). Potem znajdzie się tekst a u góry pokaże się kategoria: narzędzia tekstu WordArt. Tam możemy zmienić zmienić wygląd, lub ustawić wersje 3-W.

Obiekt Clipard[edytuj]

Kolejną funkcją na tym edytorze tektu jest obiekt Clipard. Znajduje się w kategorii: wstawianie. Klikamy na ikonke, a wówczas na prawej stronie pojawi się opcja Clipard. W polu gdzie jest wyszukaj piszemy na przykład: samochód, piłka nożna, widelec itp. i jeśli wybraliśmy obrazek to klikamy. Uwaga! Szybkość pojawienia się na polu tekstowym zależy od szybkości internetu. Gdy obrazek już się pojawi, to wraz z nim pojawia się kategoria: narzędzie obrazów gdzie ustawiamy obrazek np. położenie czy obrzek z ramką.

Ćwiczenia[edytuj]

  1. Za pomoca Worda napisz liste tematów, które przerabiałeś w tym poradniku. Użyj tabelki, gdzie zapiszesz numer lekcji i temat.
  2. Za pomocą WordArt napisz pływanie jest przyjemne. Użyj stylu 22. Czcionka: Arial.

Jeżeli chciałbyś więcej wiedzieć o tym programie, lub masz problemy, to wejdź na poradnik Microsoft Office 2007/Word