Przejdź do zawartości

Informatyka dla szkoły podstawowej/Wyszukiwarki internetowe

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na tej lekcji zostanie omówiona obsługa wyszukiwarek internetowych i ich wyszukiwanie.

Co to jest wyszukiwarka internetowa?[edytuj]

Wyszukiwarka internetowa (z angielskiego search engine) to narzędzie w postaci specjalnej strony internetowej, za pomocą którego można poszukiwać informacji w internecie. Najbardziej znanymi wyszukiwarkami są: Google, Yahoo! oraz Live Search.

Żeby wyszukać informacji, wystarczy w polu wyszukiwarki wpisać interesujące nas wyrażenie, na przykład: streszczenie lektury W pustyni i w puszczy i przycisnąć klawisz Enter. Na nowej stronie powinny pojawić się wyniki wyszukiwania, w których odnaleźć możemy interesujące nas słowa. Ze wszystkich wyników wybieramy link strony, z której chcemy czerpać informacje.

Yahoo![edytuj]

Wyszukiwarka Yahoo! powstała w 1994 roku, a jej autorami byli Jerry Yang i Davida Filo. Nazwa Yahoo! powstała od połączenia podwójnego znaczenia - szybkiego okrzyku, lub akronimu który można było rozwinąć w języku angielskim jako Yet Another Hierarchical Officious Oracle (dosłownie: jeszcze jedna hierarchicznie natrętna wyrocznia [1]). 10 lat później była tak popularna, że przejęła (kupiła) konkurencyjną wyszukiwarkę AltaVista - jedną z najpopularniejszych i najszybszych wyszukiwarek w tamtym czasie.

Google[edytuj]

Google to jedna z obecnie najpopularniejszych wyszukiwarek. Powstała w 1998 roku z inicjatywy Larry Page'a oraz Sergey Brina, a jej nazwa pochodzi od przypadkowego błędu podczas wpisywania liczby googol równej 10100 (czyli posiada 1 i 100 zer).

Bing[edytuj]

Dawniej Live Search, jeszcze dawniej MSN Search, to wyszukiwarka firmy Microsoft. Od roku 2006 jest to domyślna wyszukiwarka otwierająca się w programach Internet Explorer.

WolframAlpha[edytuj]

Jest to inna wyszukiwarka. Nie wyświetla listy stron, a gotowe informacje. Działa tylko po angielsku.

Inne wyszukiwarki internetowe[edytuj]

Istnieją też inne wyszukiwarki internetowe, których obsługa jest taka sama. Wśród nich są: Lycos, NetSprint, Szukacz, AltaVista (obecnie część Yahoo!).

Linki[edytuj]

Poniżej znajdują się linki, gdzie można znaleźć wyszukiwarki:

Przypisy

  1. Oracle - z angielskiego wyrocznia - to nazwa zaawansowanej bazy danych użytej przy konstrukcji wyszukiwarki