Inkscape w praktyce/Opisywanie na ścieżkach

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Chcąc stworzyć np. efektowny logotyp w formacie SVG w kształcie koła warto wiedzieć jak opisywać napisy na ścieżkach, gdyż może nam to być przydatne, a dobrze wykonane opisanie napisu na kole może być całkiem efektowne. Przyda się również eksport tekstu do ścieżki celem poprawnego wyświetlania napisu w formacie SVG, tak więc do dzieła.

Pierwszym krokiem będzie stworzenie krzywej (czynimy to przy użyciu odpowiedniego narzędzia - jeśli nie wiesz o czym mowa - przeczytaj poprzednie rozdziały), oraz jakiegokolwiek napisu, który będziemy chcieli edytować.Narzędzie do opisywania tekstu na ścieżkach domyślnie działa w ten sposób, że rozpoczyna opisywanie tekstu od strony lewej ścieżki, która będzie będzie służyła do opisania. Całość należy dobrać proporcjonalnie tak, żeby tekst opisał się na całej ścieżce - no chyba, że chcemy inaczej.

Kolejnym etapem naszej pracy będzie zaznaczenie całości projektu (tj. napisu oraz ścieżki) oraz wybranie menu Tekst -> Wstaw na ścieżkę. Na tym etapie pracy nasz projekt powinien wyglądać mniej więcej następująco :


Tekst możemy opisywać oczywiście na różnych obiektach, nie tylko krzywych Beziera. Do dyspozycji mamy przecież wszelkiej maści prostokąty (wliczając w to kwadrat), czy chociażby koła, okręgi. Jeśli chodzi o opisywanie tekstu na ścieżce, to w zasadzie wszystko. W menu Tekst widać jeszcze opcję zdjęcia tekstu ze ścieżki, co wydaje się być naturalne. Pozostałe opcje z tego menu zostaną omówione w osobnych rozdziałach.

Jeśli chcemy stworzyć jakikolwiek projekt z użyciem tekstu w formacie SVG (chociażby logotypy, czy ulotki) musimy pamiętać o tym, że tekst należy wcześniej wyeksportować do ścieżki, tak by był poprawnie renderowany przez inne programy niż Inkscape (chociażby Firefox). By to uczynić zaznaczamy tekst, który docelowo mamy przekształcić i wybieramy Ścieżka -> Obiekt na ścieżkę. Przed konwersją warto zachować oryginał pracy dla ewentualnych dalszych przeróbek. Pomimo, że istnieje opcja cofnięcia konwersji, z doświadczenia wiem, że jest to wygodniejsze.


Oto prosty przykład wykorzystania opisywania tekstu na ścieżkach.