Internet w praktyce/Google Chrome

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Instalacja[edytuj]

Windows[edytuj]

 1. We wszystkich wersjach Windows, instalacja będzie przebiegać podobnie. Przechodzimy do wyszukiwarki internetowej, i wpisujemy tam nazwę programu. Klikamy na Pierwszy odnośnik i pobieramy program.
 2. Zapisujemy plik na pulpicie, lub w jakimkolwiek innym miejscu.
 3. Uruchamiamy plik instalacyjny. Zazwyczaj przed pojawieniem się kreatora, pojawi się okienko zabezpieczające. Klikamy w przycisk „Uruchom” i zaczynamy Instalację. Jest ona bardzo prosta (zwłaszcza jeśli już wcześniej samemu instalowałeś/aś inne programy) więc nie będziemy jej tu opisywać. Polega głównie na naciskaniu „Dalej >”.

Linux[edytuj]

Przeglądarki Google chrome nie ma zazwyczaj w repozytoriach. Jednak w tym wypadku możemy też łatwo zainstalować, choć nieco wolniej:

 1. Przechodzimy do wyszukiwarki internetowej, i wpisujemy tam nazwę programu. Klikamy na Pierwszy odnośnik i pobieramy paczkę dostosowaną do naszego systemu.
 2. Zapisujemy plik na pulpicie, lub w jakimkolwiek innym miejscu, i Uruchamiamy paczkę. Jedynie co musimy jeszcze zrobić, to wpisać hasło do naszego komputera i kliknąć „Zainstaluj pakiet”.

Mac OS[edytuj]

 1. Przechodzimy do wyszukiwarki internetowej, i wpisujemy tam nazwę programu. Klikamy na Pierwszy odnośnik i pobieramy plik. Otwórz plik o nazwie Google Chrome.dmg po jego pobraniu.
 2. W otwartym oknie przeciągnij ikonę Google Chrome do folderu Application. Spowoduje to zainstalowanie aplikacji Google Chrome na wszystkich kontach użytkowników komputera.
 3. Jeśli nie masz praw administratora, przeciągnij ikonę do lokalizacji na komputerze, w której masz prawa, na przykład na biurko. Aplikacja Google Chrome zostanie zainstalowana tylko na Twoim koncie użytkownika.

Obsługa[edytuj]

Okno przeglądarki Google Chrome jest bardziej minimalistyczne niż w innych przeglądarkach. Ale wyróżniamy:

 • Pasek adresu (pełni również funkcję wyszukiwarki)
 • Pasek tytułowy (Pełniący funkcję przeglądania w kartach)
 • Przycisk "Narzędzia"
 • Pasek zakładek

Dodatki[edytuj]

Instalacja[edytuj]

 1. Wchodzimy na tą stronę
 2. Po znalezieniu interesującego rozszerzenia kliknij jego link, aby przejść do odpowiedniej strony.
 3. Na stronie kliknij przycisk Install (Zainstaluj), aby pobrać rozszerzenie. Pojawi się komunikat, w którym klikamy "Zainstaluj". Gotowe!

Deinstalacja[edytuj]

1. Wpisujemy w pasek adresu kod: chrome://extensions/ lub jeśli gadżet znajduje się na górnym pasku, klikamy na niego PPM i opcję "zarządzaj dodatkami..." 2.Poniżej rozszerzenia znajdują się 3 przyciski: Wyłącz, odinstaluj, opcje. Wybieramy tę drugą opcję.