Internet w praktyce/Przed surfowaniem

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Jeśli korzystamy z systemu Windows, musimy się przedtem przygotować przed surfowaniem w sieci.

Oprogramowanie[edytuj]

W tej części podpowiemy Ci, jakie programy powinieneś zainstalować przed zaczęciem przygody w sieci. Specjalnie zostało to oddzielone na dwie części która pierwsza dotyczy aplikacji do zainstalowania w każdym komputerze, oraz na te, które są potrzebne przy ściąganiu plików

Niezbędne[edytuj]

Antywirus[edytuj]

Jeżeli brakuje na twoim komputerze jakiegokolwiek programu ochronnego, prędzej czy później złapiesz wirusa w systemie Microsoft Windows. Więc najlepszym rozwiązanie będzie, jeśli takie oprogramowanie zainstalujemy w pierwszej kolejności.

W systemie Linux, wielkiego problemu z tym nie ma, gdyż podstawą zabezpieczenia tego systemu jest... sam system. Na przykład, nie używamy domyślnie konta roota, tylko zwykłego. Wtedy jesteśmy niemal na pewno bezpieczni (wyjątkiem są sytuacje kiedy świadomie uruchomimy wirusa), szczególnie jeśli regularnie aktualizujemy całe oprogramowanie. Większość wirusów na Linuksa, często działa tylko na jakiejś luce starszego jądra (co nie znaczy że wszystkie).

Wyjątkiem są sytuacje kiedy musimy nadmiernie korzystać z konta root - wtedy lepiej się zabezpieczyć na przykład programem antywirusowym.

Java[edytuj]

Java to część składniowa aplikacji internetowych, które stanowią podstawę wykorzystania technologii. Na stronie twórców są pliki do instalacji programu. Systemy Windows posiadają jeden wspólny rodzaj plików i ich instalacja została opisana w 2 rozdziale, więc wyjaśnimy jak znaleźć paczki dla systemu Linux:

Na stronie autorów jest kilka rodzai plików, głównie dla systemów obsługujących paczki RPM. Jeśli potrafimy taki plik przekomplikować, nie ma problemu. Jeśli jednak nie chcesz się uczyć komplikować, bo to nam sprawia problemy albo po prostu Ci nie wychodzi, a masz system który nie obsługuje paczek RPM, zainstaluj program z repozytoriów.

Opcjonalne[edytuj]

Archiwizator[edytuj]

Program archiwizacyjny, który najczęściej służy do rozpakowania i pakowania w każdym formacie pliku. Na stronie Maximum compression znajdziemy tabelę, w której pokazano gruntowne testy jakości owego zadania, pod kątem wielkości pliku, stopnia kompresji oraz jej czas.

Adobe Flash Player[edytuj]

Plug-in do przeglądarek internetowych (głównie tych najpopularniejszych, które zostały opisane w 2 rozdziale) umożliwiający wyświetlanie animacji w technologii Flash. Jeśli masz swoje ulubione strony wykorzystujące flash, zainstaluj. Obecnie ta technologia jest powoli wycofywana, i ma ją zamiast zastąpić HTML 5 i wkrótce okaże się niepotrzebna.

Program anonimizujący[edytuj]

Jest to bardzo opcjonalna opcja, bo anonimowość w tym wypadku ogranicza się tylko do IP - takie strony jak twojeIP by określić nieomylnie adres IP, posługują się także informacjami jak używana przez nas przeglądarka czy system operacyjny, także całkowita anonimowość jest niemożliwa, można ją osiągnąć tylko w bardzo skomplikowany sposób - nie będzie opisywany, ze względu niepraktyczności takiego rozwiązania dla zwykłych użytkowników.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest najczęściej użycie sieci TOR. Obsługa jest bardzo prosta - Instalujemy, a w uruchomionym oknie (po instalacji) klikamy "ukryj" i "nowa tożsamość".