Jak żyć oszczędnie/Odżywianie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Racjonalne odżywianie to niewyczerpany temat, w którym ciągle odkrywane są nowe fakty. W tym rozdziale zajmiemy się tą praktyczną częścią, czyli oszczędnością jedzenia poprzez jego efektywne wykorzystanie.

Jak uzyskamy te oszczędności? Przede wszystkim poprzez całkowite wyzyskanie składników odżywczych z pokarmu, których organizm się domaga poprzez głód.

  • Białko – podstawowy składnik budulcowy organizmu. Najwięcej znajdziemy go w mięsie, mleku i w jajach. W wypadku braku, można też użyć soi;
  • Węglowodany – składnik pokarmu z którego w głównej mierze uzyskujemy energię. Węglowodany znajdziemy w wielu pokarmach (np. w cukierkach czy owocach);
  • Tłuszcz (zwłaszcza Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) – znajduje się na przykład w posiłkach z dodatkiem oleju;
  • Woda – o tym że jest ważna, tłumaczyć nie trzeba;
  • Witaminy - o nich informacje znajdziesz poniżej;
  • Sole mineralne - są razem z wodą, spełniają się jako budulec oraz regulator;
  • Części niestrawne - takie jak np. błonnik.

Brak jakiegokolwiek z nich przez dłuższy czas - da o sobie znać chorobą.

Poniżej wymienione zostały niektóre z witamin, ze wzróceniem uwagi na pochodzenie i negatywne efekty niedoboru.

Witamina Skutki niedoboru Źródła witaminy
A Pogorszenie widzenia, zahamowanie wzrostu marchew, liście brokułu, słodkie ziemniaki, jarmuż, szpinak, dynia, kapusta warzywna pastewna.
B W zależności od poszczególnej witaminy, najczęściej beri-beri wszędzie, a szczególnie dużo podrobach.
C Szkorbut Tutaj
D Krzywica Większość ryb, sery i mleko


Produkty[edytuj]

Jakość[edytuj]

W współczesnych czasach jesteśmy narażeni na gorszą jakość bardziej niż bywało to kilka lat temu. Obecnie o nie zafałszowanie produktów jest bardzo trudno.


Przede wszystkim świeżość. Im świeższy pokarm, tym więcej zawiera witamin i fermentów. Jednak starze produkty, które posiadają długi termin ważności, np. masło czy makaron, wcale nie muszą być wyrzucane dopóki nie minie data ważności (w przypadku otwarcia takowego, okres przydatności do spożycia zmniejsza się). Zawierają tylko mniej (lub w ogóle) witamin.

Ilość[edytuj]

Przy ustalaniu ilości jedzenia, kierujmy się trybem życia. Jeśli jest się jeszcze dość młodym (do ok. 20 lat) to zalecane jest więcej pokarmu, gdyż taki ustrój rośnie, a więc potrzebuje m.in. więcej witaminy D.

Dla osób pracujących fizycznie zaleca się więcej węglowodanów i tłuszczy. Taka osoba może w ciągu dnia pochłonąć ok. 5000 kalorii lub więcej.

Z kolei dla pracujących umysłowo, wystarczą sycące posiłki, najlepiej bogate w fosfor i inne niezbędne pierwiastki.

Innym ważnym elementem jest pora roku. W zimie jemy więcej, bo kalorie potrzebne są do produkcji ciepła.

Zarówno zdrowiej jak i taniej jest przygotowywać posiłki samemu, bezpośrednio przed spożyciem - jako alternatywa dla fast foodów i restauracji.