Jak żyć z HCV/Codzienność

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Codzienność[edytuj]

Próbki krwi

Pierwsze pytanie, jakie zapewne usłyszeli zakażeni brzmiało: a jak tym się można zarazić? Ważne, żeby każdy uświadomił sobie, że krew jest jednym z największych siedlisk (habitatów) drobnoustrojów. Tam gdzie pojawia się krew każdy z nas powinien włączyć sobie w głowie czerwoną lampkę: Stop! Mogę ulec zakażeniu.

Wirus Hepatitis C przenosi się przez kontakt z krwią osoby zakażonej.[1] Jak dotąd nie ma wystarczających danych, żeby można stwierdzić transmisję tegoż przez ślinę, kał, spermę, inne wydzieliny ludzkie. Oczywiste wydaje się być, że ślina zawierająca krew (np. z krwawiącego dziąsła) może stać się przyczyną zakażenia. Jednak biorąc pod uwagę obecność w wydzielinach odpowiednich przeciwciał (specyficznych "żołnierzy" mających na celu zidentyfikowania, a następnie pomoc w zlikwidowaniu drobnoustrojów) oraz innych czynników sprawia, że ryzyko zakażenia przez fizjologicznie prawidłowe wydzieliny ludzkie jest znikome i nie bierze się takiej możliwości pod uwagę. Lekarze nie uznają takich czynności jak pocałunki czy używanie tych samych naczyń i sztućców za ryzykowne, jeśli nie dochodzi do kontaktu z krwią (np. krwawiące rany w jamie ustnej).

Łazienka[edytuj]

Należy zorientować się, które elementy łazienki mogą stać się przyczyną krwawienia, co może spowodować transmisje. Są to, np.: szczoteczka do zębów, maszynka do golenia(!), grzebień, nożyczki. Najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić jest uniemożliwienie innym osobom, a co ważniejsze – dziecku, dostępu do przedmiotów/urządzeń uważanych za niebezpieczne. Warto w tym celu przeznaczyć na przedmioty takie jak maszynka do golenia osobne miejsce w łazience, tak aby przepadkiem nie miały możliwości styku z przedmiotami osób niezakażonych. Bardzo ważne jest również zwiększenie uwagi na dezynfekcję łazienki (toalety, kuchni), środkami silnie bakterio-, wiruso-, grzyb- bójczymi; takimi środkami jak np. Domestos. Nie tylko ważne jest stężenie używanego środka, ale również czas, w jak środek unieszkodliwia drobnoustroje[2].

Toaleta[edytuj]

Należy jednoznacznie wykluczyć możliwość zakażenia HCV przez korzystanie z tej samej toalety. Wirus Zapalenia Wątroby typu C nie przenosi się ani przez ludzkie wydaliny, z zastrzeżeniem, że nie zawierają one krwi. Jednak trzeba pamiętać, że miejsce to jest bardzo bogatym i różnorodnym rezerwuarem groźnych dla zakażonego i całej rodziny drobnoustrojów. Należy mieć na uwadze możliwe zakażenie wirusem Hepatitis A [3]. Zakażenie takie może źle rokować w dalszej walce z HCV. Zalecane wydaje się być szczepienie przeciwko HAV. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny ryzyko zakażenie HAV jest małe, jednak zawsze istnieje.

Kuchnia[edytuj]

Kuchnia wydaje się być najmniej niebezpieczną. Najważniejsze to pamiętać, że w przypadku jakiegokolwiek zacięcia nożem czy innym przedmiotem należy ową rzecz odpowiednio wysterylizować, a zabrudzone produkt wyrzucić.

Ranę powinna opatrywać osoba zaopatrzona w rękawiczki jednorazowego użytku, będąca świadoma tego, że krew jest zakaźna. Domowników/przyjaciół należy uświadomić, czym jest HCV. Wiele osób zna tylko pojęcie "żółtaczka", pojęcie to przez wielu odbierane pejoratywnie.

Czułość rodzinna[edytuj]

Czułość, dotyk jest ważny i potrzebny każdemu człowiekowi. Osobom zakażonym HCV wsparcie w postaci okazywania pozytywnych uczuć jest jeszcze bardziej istotne. Przez przytulanie, dotyk, przyjacielskie pocałunki w policzki czy w usta nie stanowią żadnego zagrożenia dla rodziny i przyjaciół.

Jednak mężczyźni pamiętać muszą o starannej higienie twarzy. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które zapobiegają podrażnieniom i zacięciom skóry podczas golenia. Po goleniu warto też upewnić się czy na skórze nie pojawiają się jakiekolwiek zranienia. Wskazana jest również zwiększoną dbałość o usta, można w tym celu używać pomadek nawilżających i maści zapobiegających opryszczce.

Sport[edytuj]

Wizyta u lekarza[edytuj]

Każdy często odwiedza lekarza, warto mieć z nim dobre relacje dla naszego własnego dobra. Osoby zakażone powinny być pod stałą opieką specjalistów chorób zakaźnych czy hepatologów. Powstaje pytanie czy istnieje obowiązek informowanie każdego nowo napotkanego lekarza o swoim nosicielstwie? Obowiązku takiego nie ma, to służba medyczna kształcąc się przez wiele lat musi każdego pacjenta traktować jako potencjalnego nosiciela wszystkich chorób zakaźnych, dla własnego i pacjentów dobra. Jednak z uwagi na warunki jakie panują w niektórych placówkach służby zdrowia jak gabinetach (lekarskich, dentystycznych, kosmetycznych, fryzjerskich) można ostrzec lekarza / pielęgniarkę / kosmetyczkę, że istnieje zwiększone ryzyko transmisji choroby zakaźnej w przypadku kontaktu z krwią. Jeżeli pracownik służby zdrowia czy np. salonu kosmetycznego nie zdaje sobie sprawy z istnienia HCV albo jego czynności wskazują na brak znajomości zasad antyseptyki i aseptyki, należy zaistniały fakt natychmiast zgłosić do odpowiedniego organu, np. do najbliższej placówki Sanepidu.

Krwiodawstwo[edytuj]

Osoby, u których wykryto przeciwciała anty-HCV nie mogą oddawać krwi

Osoby, u których wykryto przeciwciała anty-HCV, niezależnie od wyniku badania HCV RNA nie mogą oddawać krwi, ze względu na możliwość zakażenia biorców.

Niedopuszczalne wydaje się być oddawanie krwi, w celu tzw. "darmowego badania" na obecność wirusów czy też oznaczenia poziomu aminotransferaz.

Narkomania[edytuj]

Zakażenie zarówno HIV jak i HCV jest bardzo częste wśród narkomanów stosujących dożylne środki narkotyczne.

Jeżeli jest się osobą chorą - uzależnioną od narkotyków trzeba, oprócz prób leczenia uzależnienia (co jest oczywiste) zachować ostrożność przy wstrzykiwaniu dożylnych środków narkotycznych!

Nigdy!

  • nie używaj brudnej, używanej wcześniej przez kogoś strzykawki i igły.

Zawsze!

  • używaj strzykawki i igły tylko jednorazowo, a następnie wyrzucaj je bezpiecznie w odpowiednie miejsce.

Podsumowanie[edytuj]

Egzekwuj przepisy prawa od siebie oraz od wszystkich, którzy cię otaczają. To jest twój obowiązek i własne dobro. Zachowaj spokój oraz myśl racjonalnie i logicznie co z pewnością zmniejszy do minimum ryzyko zakażenia innych.

Przypisy[edytuj]

  1. Zarys wirusologii lekarskiej Zbigniew Krzemiński, AM w Łodzi, Tom CCXXV, Łódź 1997
  2. Zarys wirusologii lekarskiej Zbigniew Krzemiński, AM w Łodzi, Tom CCXXV, Łódź 1997
  3. choroba wywołana określana jest jako "choroba brudnych rąk"