Kaszubski/O podręczniku
Podręcznik ten kierowany jest przede wszystkim do osób mających kontakt z mówionym językiem kaszubskim. Duży nacisk położony jest na naukę gramatyki i ortografii literackiego kaszubskiego. Niewątpliwie jednak korzystając dodatkowo z ogólnodostępnych w Internecie zasobów można także nauczyć się poprawniej wymowy, co czyni ten podręcznik atrakcyjnym także dla osób spoza Kaszub. Każda z lekcji pozwala na poznanie nowego słownictwa, a w przypadku kursu podstawowego do każdego nowego słowa w miarę potrzeby podawana jest jego odmiana.
Jak już zostało to wspomniane, lekcje, przynajmniej w kursie podstawowym, opierają się na literackiej, standardowej kaszubszczyźnie. Może się więc okazać, że lokalny dialekt, którym posługiwać się będą twoi kaszubscy rozmówcy, różnić się będzie w mniejszym lub większym stopniu od tego, co poznasz tutaj. Dotyczy to zarówno wymowy poszczególnych głosek jak i użycia nieco innego słownictwa. W kursie zaawansowanym czytelnik zapozna się z dialektami w artykułach przygotowanych na potrzeby Wikibooks oraz będzie miał możliwość poznania fragmentów kaszubskiej literatury pięknej.
Nieocenioną pomocą przy tworzeniu tego podręcznika są:
- Jerzy Treder (red.) i in. Język kaszubski. Poradnik encyklopedyczny, 2006
- Marek Cybulski, Róża Wosiak-Śliwa Ùczimë sã pò kaszëbskù, 2001
- Eugeniusz Gòłąbk, Kaszëbsczi słowôrz normatiwny, 2005
- Jan Trepczyk Słownik polsko - kaszubski, 1994
- http://pryczkowski.topcities.com/kaszubski/zebrane001.html
- Aleksander Majkowski, Żëcé i przigòdë Remùsa (wersja online powieści w pisowni z lat 30-tych XX wieku - Biblioteka Literatury Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego)
Więcej źródeł i odnośników do stron kaszubskojęzycznych znajduje się w rozdziale Odnośniki do stron kaszubskich.
Autorzy
[edytuj]Jeśli uważasz, że Twoje imię powinno znaleźć się wśród autorów tego podręcznika, to dopisz się tutaj, wraz z linkiem do Twej strony użytkownika.